Ten entuzjazm emanujący z członków Ligi Młodzieży Komunistycznej zawsze mnie uspakaja – komunizm nie przetrwa.

Pekin ma nowy pomysł by przekonać do siebie młodych z Tajwanu, Hong Kogu czy Makao. Yu Zhengsheng (俞正声), numer cztery w Komunistycznej Partii Chin ogłosił plan „pobudzenia lojalności do Chin wśród młodych” z trzech… regionów.

Według przemówienia wygłoszonego przez Yu na ceremonii otwarcia Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (中国人民政治协商会议) w czasie niedawnej sesji OZPL, plan będzie się opierał głównie na organizowaniu dla młodzieży z tych regionów wycieczek krajoznawczych (w dosłownym tego słowa znaczeniu) po ChRL.

Ryzykowny plan, który może się odwrócić przeciwko twórcom.

Yu mówił, że rząd będzie organizował wycieczki by młodzi wychowani w innym systemie „mogli doświadczyć ChRL osobiście”. Partyjni decydenci zdają się wierzyć, że tego typu podróże mogą „umocnić miłość do regionu i kraju” wśród młodych z Hong Kongu i Makao. Dla młodzieży z Tajwanu, której nie mogą tak po prostu spędzić na tego typu imprezy, zaplanowano wymianę, która pozwoli „zbudować publiczne wsparcie dla pokojowego rozwoju relacji na wskroś Cieśniny Tajwańskiej”.

Hmmm… Takie działania to może mogły być skuteczne w latach pięćdziesiątych XX wieku. We współczesnym świecie tylko dowodzą bezradności i oderwania od realiów.

Nie raz, i nie dwa, pisałem tutaj, iż chińscy komuniści nie rozumieją, jak funkcjonują współczesne, otwarte społeczeństwa. Ich jedyne doświadczenie z młodzieżą wiąże się działalnością Ligi Młodzieży Komunistycznej (中国共产主义青年团) dla „młodzieży” w wieku od 14 do 28 lat oraz Młodych Pionierów (中国少年先锋队) dla najmłodszych. Przynależność do obydwu organizacji jest de facto obowiązkowa w czasie nauki i są one formą nadzoru przez KPCh nad osobami uczącymi się. Rządzi w nich oportunizm, obojętność i wciąż często strach.

W takiej sytuacji przywiezienie kogoś z zewnątrz, by zobaczył na własne oczy jak działa ChRL… nie wydaje mi się do końca przemyślanym pomysłem. Owszem znajdą się jednostki, na które to zadziała (w Polsce też znajdują się chętni do ONR czy Komunistycznej Młodzieży Polski*), ale dla większości ludzi wychowanych w w innym systemie, w otwartych społeczeństwach, będzie tylko potwierdzeniem najgorszych uprzedzeń wobec ChRL. Zwłaszcza, jeżeli będą to – w wypadku Hong Kongu i Makao – wycieczki obowiązkowe.

Yu nie podał żadnych szczegółów, co jest dziwne. W wypadku podobnych planów partyjniacy lubią zazwyczaj rzucać liczbami, jakby wierzyli w magię wielkich liczb. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że całe przedsięwzięcie to tylko propagandówka na użytek wewnętrzny i po kilku pokazowych wycieczkach, cały projekt po cichutku zostanie zwinięty i schowany za szafą.

* Tak, takie coś naprawdę istnieje. Można znaleźć w Internecie ich stronę, ale ostrzegam wejście na nią grozi atakiem histerycznego śmiechu. Podobnie zresztą jest z Obrazem Nędzy i Rozpaczy.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] w 2014 roku. Od tamtej pory kolejne ruchy Pekinu tylko pogłębiają przepaść. Nowy pomysł, by wysyłać młodzież w obowiązkową podróż po ChRL w celu nauczenia się patriotyzmu, raczej nie przeciągnie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.