Autor: Ian Johnson
Tytuł: The Souls of China: The Return of Religion After Mao
Wydawnictwo: Panteon 2017

Kilka razy wspominałem o renesansie religijnym w ChRL, a dzisiaj chciałbym polecić książkę poświęconą temu zjawiskowi.

Ian Johnson stara się przedstawić obraz religijności w dzisiejszej ChRL. Pokazuje fascynującą mieszankę wschodnich i zachodnich wierzeń, dzięki której obok siebie powstają świątynie rożnych wyznań, a członkowie tej samej rodziny mogą wyznawać bardzo odmienne doktryny.

Ideologia komunistyczna od dawna nie zadowala już nikogo, a w ostatnich latach zaczęło się okazywać, że bogacenie się i konsumpcja nie potrafią wypełnić pustki. Także władze po latach walki z każdą religią zmieniły taktykę.

W obawie przed powstawaniem sekretnych stowarzyszeń religijnych – zarówno odwołujących się do tradycji chińskich wierzeń, jak i chrześcijańskich – zaczęto zezwalać, a nawet wspomagać działalność „tradycyjnych” organizacji religijnych, choć równocześnie nie zaniechano represji w stosunku do uznanych za niebezpieczne. Wykorzystują do tego pełen wachlarz działań, od codziennych szykan i pracę agentury po wydawanie pozwoleń budowlanych a nawet współfinansowanie budowy świątyń.

Johnson jest bardzo wiarygodny w swoim opisie. Nie tylko jest laureatem Pilitzera (2001) za swoje reportaże poświęcone prześladowaniom wyznawców Falun Gong, ale w latach dziewięćdziesiątych współpracował z organizacją pozarządową budującą w ChRL świątynie taoistyczne.

Z kolei w czasie prac nad tą książką żył z członkami podziemnych kościołów protestanckich, czy taoistycznymi i buddyjskimi mnichami, ale też rozmawiał z partyjnymi propagandzistami i kapłanami uznanych denominacji. Pokazuje też szereg świąt, uroczystości, ceremonii, tego wszystkiego, gdzie ludzie potrzebują elementu sacrum.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.