„Mistrz Go” (dystrybuowany na Zachodzie pod angielskim tytułem „The Go Master”*) to biograficzny film w reżyserii Tian Zhuangzhuang (田壮壮) z 2006 roku poświęcony Wu Qingyuan (吴清源 1914-2014). Wu Qingyuan jest znany bardziej pod japońskim tytułem Go Seigen.

Wu urodził się w prowincji Fujian, gdzie zaczął uczyć się gry w Go (Weiqi 围棋) w wieku 9 lat – trochę późno, jak na przyszłego mistrza. Mimo późnego startu już w wieku 12 lat osiągnął poziom zawodowego gracza i został uznany za cudowne dziecko. W wieku 14 lat pokonał Utaro Hashimoto. Po tym zwycięstwie dostał propozycję gry w Japonii, gdzie się przeniósł na zaproszenie Kihachiro Okura i Inukai Tsuyoshi (późniejszego premiera). W Japonii jego talent rozkwitł pod przewodnictwem mistrza Segoe Kensaku.

Wu razem z przyjacielem, Kitani Minoru zrewolucjonizował grę tworząc Shinfuseki (新布石) nowe strategie otwarcia gry. Odrzucili oni tradycyjne podejście do gry – narożniki, boki, centrum – uznając, że kluczem do zwycięstwa jest atakowanie także w centrum i uzyskanie w nim przewagi strategicznej. Nic dziwnego, że obydwaj są nazywani ojcami współczesnego Go.

Sam Go Seigen jest też uznawany za najlepszego gracza w Go w XX wieku.

Film pokazuje burzliwe dzieje epoki na przykładzie jednego, choć niezwykłego życia. Po wybuchu wojny Wu pozostaje w Japonii wraz z japońską żoną, mimo że jego chińska rodzina wraca do Chin. W zamkniętym świecie Go nie odczuwa wojny ani wrogości, ale wojna i ksenofobia w końcu wedrą się w brutalny sposób do wyidealizowanego świata szkół Go.

* Nie mylić z filmem „The Go Masters” z 1982. To fikcyjna fabuła, choć można w niej także odnaleźć wątki zaczerpnięte z życia Wu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.