Tajwańska Agencja Ochrony Środowiska doniosła, iż w zeszły weekend wyspa znalazła się w strefie wyjątkowo wysokiego promieniowania ultrafioletowego (UV). W powiecie Yilan przekroczyło ono 14 punktów w skali promieniowania UV przyjętej przez WHO, kiedy już 11 jest uznawane za niebezpieczne dla zdrowia. 13 punktów było nad wyspą Penghu i częściowo nad powiatami Chiyi, Taichung, Miaoli. 12 nad powiatami Taoyuan, Hsinchu, Yunlin, Tainan, Kaohsiung oraz Taitung. Reszta wyspy była narażona na promieniowanie między 8 a 11 punktów.

Dla porównania, kiedy piszę ten artykuł nad Gdańskiem mamy ledwie 5 punktów.

Według skali promieniowania UV przy 11 punktach lub więcej przebywanie 15 minut na słońcu grozi poparzeniami, jednak także przy 8-10 punktach jest to niewiele więcej, ponieważ ledwie 20 minut jest już niebezpieczne. Najlepiej w ogóle unikać słońca między 10 a 14.

Ilość promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi zależy od stężenia ozonu w atmosferze, a nie na przykład od warstwy chmur. Od odkrycia „dziury ozonowej” nad Antarktydą w 1985 roku szereg porozumień międzynarodowych ograniczyło emisję freonu i innych związków niszczących ozon w atmosferze.

W 2003 roku odnotowano zwolnienie, a nawet zahamowanie powiększania się „dziur ozonowych”. Jednak już wypuszczone gazy mogą się utrzymywać w środowisku nawet do 100 lat. Według szacunków poziom ozonu z 1980 odzyska się dopiero w drugiej połowie tego stulecia, a powrót do pełnej regeneracji „tarczy ozonowej” zajmie o wiele dłużej. Dlatego wędrujące w atmosferze „dziury ozonowe” będą wciąż pojawiać się nad niektórymi regionami świata.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.