Od dwóch lat kibice z Hong Kongu buczą regularnie w czasie odgrywania hymnu ChRL. Kary nakładane przez FIFA nie pomagają, więc władze nakazały na przekazach telewizyjnych wyciszać buczenie, ale wtedy protestujący zaczęli przynosić kartki z wydrukowanym „Boo”.

Ostatni incydent miał miejsce 10 października br. w czasie meczu reprezentacji Hong Kongu z Malezją w eliminacjach MŚ.

W wrześniu w ChRL wprowadzono przepisy dające sądom możliwość skazywani każdego „drwiącego z” lub „okazującego brak szacunku” dla hymnu na 15 dni aresztu z możliwością dalszych zarzutów kryminalnych nieokreślonego charakteru. SRA Hong Kong posiada jednak, przynajmniej formalnie autonomię, dlatego lokalne władze pracują nad własną wersją przepisów.

Ciekawe, jak się sprawy dalej potoczą. Zwłaszcza, jeżeli do incydentów będzie dochodzić na meczach wyjazdowych zagranicą. Zgodnie z prawem międzynarodowym w kraju można skazać kogoś za przestępstwo popełnione zagranicą tylko, jeżeli jest ono przestępstwem także w państwie, gdzie miał miejsce delikt.

Dla wymiaru sprawiedliwości w ChRL takie detale raczej nie będą stanowić problemu, ale co z sądami w Hong Kongu?

Z pozoru sprawa wydaje się błaha. Niektórzy nawet powiedzą, że „Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Nie deptać flagi i nie pluć na godło”. Lecz jeżeli sądy w Hong Kongu zaczną skazywać ludzi za buczenie na meczach poza Hong Kongiem, będzie to oznaczało dalszą erozję rządów prawa w regionie, które w obliczu braku demokracji zawsze stanowiły podstawę zaufania do systemu i podstawę sukcesu gospodarczego. Zwłaszcza sektor finansowy nie lubi sytuacji, w której nie może liczyć na szybki, efektywny i uczciwy system sądowniczy. W dłuższej perspektywie czasu będzie to oznaczało wyrok śmierci dla gospodarki Hong Kongu.

Nie jest przypadkiem, że im bardziej Hong Kong traci swoją niezależność, tym bardziej kuleje jego gospodarka.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.