Dzisiaj rozpoczął się XIX Kongres KPCh. Na razie mamy do czynienia z dobrze zaplanowanym przedstawieniem. Wynik zmagań wewnętrznych poznamy dopiero na końcu, kiedy zostanie zaprezentowany nowy układ rządzący ChRL. Otrzymamy wtedy tylko rezultat zakulisowej przepychanki, ale o rzeczywistym przebiegu zmagań wewnętrznych dowiemy się jedynie po jakimś czasie.

Delegaci muszą się rozjechać do domów i zacząć mówić. Zwłaszcza przegrani będą chcieli się chociaż trochę odegrać i „spuścić ciśnienie”. Oczywiście nie będą rozmawiać bezpośrednio z mediami, ale powiedzą kilku zaufanym ludziom, ci przekażą lokalnym dziennikarzom, a chińscy dziennikarze nie mając co zrobić z pozyskanymi informacjami, podadzą je dalej.

W międzyczasie jesteśmy skazani na oglądanie mało ekscytującego teatru i czytanie spekulacyjnych oraz sensacyjnych „przecieków”, ale nie mających nic wspólnego z prawdziwym przebiegiem zażartej walki wewnętrznej.

Dlatego dzisiaj proponuję trochę klasyki, ale jakże na czasie…

„Konie żyją na suchej ziemi, jedzą trawę i piją wodę. Kiedy są zadowolone, pocierają się nawzajem karkami. Kiedy są złe, obracają się i kopią się nawzajem – do tego jedynie przymusza je ich natura.

Jednak załóż im uzdę i wędzidło, a razem z metalową płytką na czole uczą się patrzeć nienawistnie, odwracać głowę by gryźć, opierać się, wypluwać wędzidło z pyska i brać się do gryzienia uprzęży. W ten sposób ich natura staje się zdeprawowana – wina Bo Le.*”

– Zhuanzi (莊周 ok. 369 p.n.e. – 286 p.n.e.)

* Bo Le (伯樂  ok. 659 p.n.e – 621 p.n.e.) jeden z hodowców i znawców koni z epoki Wiosny i Jesieni. Uznawany za archetyp hodowcy koni – na wpół mityczny „pierwszy koniarz”, w rzeczywistości był w tym czasie jednym z wielu ludzi, którzy starali się ująć hodowlę koni w procedury i przepisy.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.