Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (Australian Securities and Investment Commission – ASIC) oraz (中国证券监督管理委员会 znana pod angielskim skrótem CSRC – China Securities Regulatory Commission) zawarły wczoraj porozumienie dotyczące wymiany informacji dotyczących rozwoju technologi finansowych (financial technology – FinTech).

Obydwie strony zachwalają porozumienie. Ma pozwolić obydwu regulatorom zwiększyć kontrolę nad trendami rozwojowymi w FinTech oraz „zmaterializować korzyści wynikające z rewolucji technologicznej”.

Przede wszystkim chodzi o możliwość przewidywania, na podstawie doświadczeń partnera nowych mechanizmów finansowych i przygotowanie zawczasu odpowiednich regulacji. Stąd też porozumienie zakłada przekazywanie informacji o planowanych regulacjach i wymianę doświadczeń z implementacji technologi regulujących (regulatory technology – RegTech).

Podstawowym zadaniem RegTech jest uczynienie systemu nadzoru i regulacji nie tylko skuteczniejszym (zamykanie luk prawnych), ale też prostszym i mniej inwazyjnym w sektorze finansowym – taka jest przynajmniej teoria.

Takie porozumienia są niezbędne we współczesnym świecie, gdzie sektor finansowy nie zna granic, a kapitał z prędkością światłowodu może przemieszczać się z kontynentu na kontynent. Nic dziwnego, że coraz więcej państw prowadzi rozmowy dyplomatyczne w sprawie podobnych układów.

Z drugiej strony, informacje o planowanych regulacjach i szczegóły RegTech w niepowołanych rękach pozwolą na skuteczną penetrację sektora finansowego drugiego państwa. Stąd duża doza braku zaufania w negocjacjach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.