W Pekinie ogłoszono dzisiaj obniżenie od 1 grudnia br. taryf celnych na niektóre dobra konsumpcyjne. Obniżki dotyczą ograniczonej gamy produktów jak awokado, woda mineralna, mięso, whisky czy wózki dziecięce – w sumie 187 produktów.

Chociaż w niektórych przypadkach obniżka sięga dwóch-trzecich, to wątpię by miało to większy wpływ na bilans handlowy ChRL, ponieważ są to w większości produkty albo mało w Chinach używane (awokado), albo które i tak będą droższe od produktów rodzimych (woda mineralna) oraz generalnie nie generujące dużych zysków a przez to nie mające dużego udziału w bilansie wymiany handlowej.

W handlu z ChRL prawdziwym problemem są zresztą nie taryfy celny, ale inne praktyki – formalne i nieformalne – stosowane przez Pekin w celu ochrony własnego rynku. Dlatego nawet całkowite zniesienie ceł nic by nie dało. Istotą jest polityka handlowa jako taka, a czy ta się zmieni? Nie wiadomo.

Według oświadczenia ministerstwa finansów zmiana ma „wzbogacić krajowy wybór konsumpcyjny”. Lokalni komentatorzy uważają, że celem jest zachęcenie Chińczyków do kupowania zagranicznych produktów w kraju, ponieważ obecnie wykorzystują każdy wyjazd zagranicę do zakupu towarów niedostępnych na rodzimym rynku lub zbyt tam drogich. Bez wzbogacenia rodzimej oferty nie ma mowy o pobudzeniu konsumpcji wewnętrznej. Daje to niektórym zagranicznym obserwatorom powody do optymizmu, że jest to dopiero pierwszy krok.

Z politycznego punktu widzenia jest to też dobre posuniecie. Stwarza pozory otwierania się kraju i zdaje się wychodzić naprzeciw wezwaniom Amerykanów i Europejczyków do większego otwarcia rynku wewnętrznego.

W rzeczywistości Pekin ma szereg pozataryfowych mechanizmów umożliwiających reglamentowanie dostępu do rodzimego rynku. Wydłużanie lub wstrzymywanie rejestracji znaków towarowych, udzielenie zezwoleń dopuszczających produkt do sprzedaży, certyfikacja (CCC), bezpośrednie wpływanie na dystrybutorów by określić liczbę i gamę importowanych produktów, częstotliwość i rodzaj kontroli celnych – by wymienić najbardziej oczywiste.

Jeżeli za obniżeniem ceł nie pójdzie zmiana całego podejścia do handlu, to będzie można powiedzieć, że mamy do czynienia z działaniami pozorowanymi. Dlatego w tej chwili trudno określić znaczenie cięcia taryf i dopiero uważne przyglądanie się praktyce pozwoli dokonać lepszej oceny.

Znamienny jest fakt, że obniżkę ogłoszono dopiero teraz, a w chodzi w życie z początkiem grudnia, kiedy jest już zbyt późno by nowe towary trafiły do sklepów w ChRL przed Chińskim Nowym Rokiem, kiedy jest bum zakupów dóbr konsumenckich.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.