Autorzy: Marlena Achinger i Antoni Radziwiłł
Tytuł: Słownik HSK. Poziom 1-6
Wydawnictwo: Bohan 2017

Obiecałem stałej czytelniczce, że sprawdzę kiedyś „Słownik HSK” wydawnictwa Bohan, a finanse ostatnio pozwoliły poszaleć z zakupem książek, wśród których znalazł się Słownik HSK, więc w końcu mogę się zając tematem.

Słownik jest oparty na listach wyrażeń wymaganych do zdania egzaminu HSK i cała struktura słownika jest podporządkowana temu celowi. Każdy poziom HSK ma osobny dział w słowniku, co pozwala osobom zdającym odpowiedni poziom, ogarnąć właściwą partię materiału.1

Listy można znaleźć w Internecie, ale są one tylko z tłumaczeniem na angielski, które bardzo często obejmuje jedynie pojedynczy aspekt danego wyrażenia. Za to w słowniku wydawnictwa Bohan mamy bardzo dobrze opisane kilka kontekstów użycia. A to, co uważam za naprawdę ważne, to fakt dodania do każdego terminu dwóch przykładów użycia w pełnych zdaniach.2

Słownik nie ma klucza i indeksu, ale wydaje się, że jest to podyktowane racją, iż ma raczej służyć do nauki słownictwa, a nie używania jako typowy słownik. W sumie, jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić, to właśnie fakt użycia w tytule słowa „słownik” – sam chyba bym zastosował termin „leksykon”.

Podsumowując. Jeżeli ktoś przygotowuje się do zdania HSK na którymkolwiek poziomie, to jest to książka, która bardzo, ale to bardzo, ułatwi naukę.

Przy okazji znalazłem też aplikację mobilną Słownik Bohan. Tym razem to pełnowymiarowy słownik. Pobawię się nim jakiś czas i napiszę wkrótce recenzję.


1 Oczywiście poziomy HSK się kumulują, więc na przykład zdający poziom 3 musi znać słownictwo od poziomu 1 do 3.
2 Osobiście radzę uczyć się nie pojedynczych „słówek”, ale całych zdań. Nie tylko tak łatwiej zapamiętać kontekst, ale rejestruje się też całe zwroty, które później łatwo w praktyce użyć.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.