Czy można nauczyć się języka obcego samodzielnie? Szczerze mówiąc, nie wiem.

Wydaje się, że można samodzielnie opanować całkiem spory zakres materiału (do jakiego poziomu to już chyba bardzo indywidualna sprawa), ale będzie to znajomość pasywna (w sumie jednak każdy kurs językowy daje tylko znajomość bierną języka obcego). Osobiście uważam, że najlepszą metodą jest zdobycie podstaw (może nawet samodzielnie) i potem „zanurzenie się” w środowisku mówiącym danym językiem. Wiem, że to często łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale nie oznacza to od razu potrzeby podróży na drugi kraniec świata – obcokrajowców można znaleźć wszędzie.

W dzisiejszych czasach postęp technologiczny daje wiele nowych narzędzi nauki języka. Poniżej przygotowałem listę dostępnych zasobów do nauki mandaryńskiego. Niestety nie ma na niej Duolingo – najlepszej chyba (moim zdaniem) obecnie aplikacji do nauki języków, ale nie oferuje ona jeszcze chińskiego (pojawił się za to niedawno japoński).

Sam wykorzystałem Duolingo do powtórki francuskiego i muszę przyznać, że byłem zaskoczony skutecznością, potwierdzoną praktycznie, lecz ostatecznie o wszystkim chyba decyduje determinacja i wytrwałość.

Kursy (aplikację i www):

Nauka hieroglifów

 • Chineasy – prosta ale skuteczna mnemotechnika. Niestety nie oferują już gry online, tylko zakup zestawu. Podaję tutaj, aby pokazać, że wciąż są skuteczne stare i sprawdzone metody nauki jak fiszki, które można kupić także po polsku lub lepiej zrobić samemu.
 • Du Chinese – aplikacja do nauki i tłumaczenia tekstów
 • HSK Academy – interaktywne fiszki podzielone według poziomów HSK (obecnie dostępne 1-6)

Słowniki

Gramtyka

Fora, gdzie można szukać pomocy lub porad językowych

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

  1. Nie wiem. Nie miałem w ręku. Jeszcze… 😉

   Polubienie

   Odpowiedz

 1. […] stałej czytelniczce, że sprawdzę kiedyś „Słownik HSK” wydawnictwa Bohan, a finanse ostatnio pozwoliły […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.