Autor: James A. Millward
Tytuł: Eurasian Crossroads. A History of Xinjiang (Skrzyżowanie Euroazji. Historia Xingjiangu)
Wydawnictwo: Columbia University Press (2007)

Praca Millwarda to przekrojowa monografia poświęcona historii Turkiestanu Wschodniego (Xinjiang), od starożytności po początek XXI wieku. Region to od samego zarania dziejów stanowił gigantyczne „skrzyżowanie” dla ludzi i towarów, ale przede wszystkim idei. Stąd prowadzą drogi do Chin Właściwych, Indii, Rosji i przez Bliski Wschód nad Morze Śródziemne.

Ze wschodu na zachód, z północy i południa, tam i z powrotem wędrowały tędy buddyzm, zaratusztrianizm, chrześcijaństwo i buddyzm, by wymienić najważniejszych „wędrowców”. Tutaj się mieszały i nawzajem na siebie wpływały wielkie idee starożytności i współczesności.

Nic dziwnego, że Turkiestan Wschodni od zawsze był terytorium rywalizacji pomiędzy regionalnymi potęgami, czy to było Imperium Tybetańskie, Imperium Mongolskie czy Cesarstwo Chińskie, a w czasach nam bliższych Carska Rosja i Związek Radziecki oraz Chiny w kolorach „niebieskim” czy „czerwonym”.

Dzisiaj też do wszystkiego dochodzą kwestie związane z zasobami naturalnymi, zarówno tymi w samym Turkiestanie Wschodnim, jaki w Azji Centralnej, z której droga do Chin wiedzie tylko przez tutejsze bezdroża.

Imperia jednak przemijają, a Turkiestan Wschodni i jego ludy trwają. Trochę obok wielkiej historii, a równocześnie są przez nią często porywane wbrew swojej woli.

Fascynująca opowieść!


Na zdjęciu: Tuwa w Turkiestanie Wschodnim.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.