Myli się ten, kto myśli, że w czasie ostatniej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) delegaci z całych Chin zajmowali się tylko rytualnym zatwierdzeniem decyzji KPCh.

Nieprawda!

Nie wiem, gdzie wychował się delegat z Hunanu, bo chyba nie był to Hunan, ani żadne inne miejsce w ChRL, ponieważ, czego jak czego, ale na brak edukacji politycznej chińskie dzieci nie mogą narzekać.

Liu Xianglian, delegat z Hunanu, zgłosił potrzebę powstania „projektu przekazywania czerwonego genu.” Podkreślił potrzebę wzmocnienia „rewolucyjnej edukacji” w szkołach podstawowych i średnich w celu „ochrony i rozwoju komunistycznego etosu” oraz walki z „historycznym nihilizmem”. Główną osią programu ma być zaszczepienie w młodzieży „miłości do partii komunistycznej”.

Za „historyczny nihilizm” Liu uznał z kolei wszelkie próby „rewizjonizmu historycznego,” który „oczernia rewolucyjnych bohaterów i propaguje niepoprawne wartości i punkty widzenia na historię.” Podstawowym postulatem Liu jest wpisanie rewolucyjnej edukacji do podręczników szkolnych.

Ostatnim razem, jak chciano przybliżyć młodzieży wartości rewolucyjne to kilka milionów wygnano do pracy na wsi.

Inne pomysły Liu to stworzenie większej liczby stron internetowych i patriotycznych forów oraz wykorzystanie baz rewolucyjnych z czasów wojny domowej.

Global Times, partyjna bulwarówka, podchwyciła propozycję delegata z Hunanu, nadając jej bardziej sexy kod: „projekt czerwonego genu”, który ma w rzeczywistości przykryć inną operację.

Cała akcja wiąże się ze zgłoszoną w grudniu ubiegłego roku propozycją penalizacji wszelkich zachowań i działań, które mogą obrażać lub bezcześcić pamięć o bohaterach i męczennikach. Ma to być kolejne narzędzie do zamknięcia ust krytykom partii.

W chińskiej tradycji intelektualiści często uciekali się do ukrywania krytyki rządzących pod postacią rozpraw historycznych i wszelkiego rodzaju paraboli. Wydaje się, że partia stara się teraz znaleźć narzędzie do karania zawoalowanej, jak i często wyimaginowanej krytyki.

Niedawno również rozciągnięto okres historii pod pieczą KPCh aż do tzw. powstanie bokserów. W efekcie każda publikacja naukowa dotycząca historii po roku 1899 jest uważnie badana przez partyjnych historyków.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] do zwarcia szeregów i stanowić zaporę dla zachodnich, liberalnych ideologii.1 Wszystko w duchu ratowania „czerwonych genów”, czyli stworzenia własnej autorytarnej ideologii państwowej, która wypełni pustkę po […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.