Postępującej pod przywództwem Xi Jinping re-centralizacji ChRL towarzyszy też zjawisko zacieśniania kontroli władz nad aktywnością obywateli. Jednym z tego przejawów są co chwila wprowadzane regulacje dotyczące każdej dziedziny życia. Kiedy część z nich jest na pewno konieczna, to przy okazji partia komunistyczna nie potrafi się powstrzymać od dodania swoistych „wkładek” ideologicznych. Rezultat jest zazwyczaj śmieszny, choć to niezamierzone, ale niestety i straszny.

Najnowszym przykładem wesołej twórczości partyjnych kadr są przepisy dotyczące działalności banków nasienia.

Trzeci Szpital Uniwersytecki w Pekinie rozpoczął kampanie zachęcającą do oddawania nasienia. Przy okazji światło dzienne ujrzały wymagania skierowane pod adresem potencjalnych dawców.

Większość z nich jest dosyć zdroworozsądkowa, jak bycie w dobrym stanie zdrowia, czy nie bycie uzależnionym od używek itp., itd. Są jednak takie, które muszą budzić… zaciekawienie. Na przykład dawca musi mieć „pożądane właściwości polityczne”.

Jeżeli ktoś miałby wątpliwości co to oznacza, to szpital uniwersytecki szybko wyjaśnia, iż dawcy powinni „kochać socjalistyczną ojczyznę i akceptować przywództwo Partii Komunistycznej” oraz „być lojalni wobec zadań wyznaczonych przez partię, być przyzwoitymi, przestrzegać prawa i być wolnymi od wszelakich problemów politycznych”.

Przy tym wszystkim inne wymagania, jak ukończone 20 lat, brak oznak łysienia, daltonizmu czy problemów z nadwagą, wydają się błahostką.

Kandydaci na dawców będą musieli przejść dwie rundy testów medycznych i jeśli przejdą je pozytywnie dostaną 200 RMB. Jeżeli zostaną zakwalifikowani na dawcę, otrzymają 5 500 RMB za oddanie spermy dziesięć razy w ciągu pół roku.

Szpital, indagowany przez dziennikarzy przyznał jednak, że nie planuje dodatkowych testów politycznych.

Całe zamieszanie jest typowym biciem piany w warunkach państwa autorytarnego i pokazuje, jak szybko stare odruchy wracają w ChRL do życia. Ktoś pisząc wymagania dla dawców nasienia, po prosty uznał, że będzie bezpieczniej wpleść ideologiczny bełkot.

Widać, że wraz z re-centralizacją zaskakująco szybko pojawia się dysfunkcjonalność…

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.