Autor: Wu Fei
Tytuł: Suicide and Justice. A Chinese perspective (Samobójstwo i Sprawiedliwość. Chińska perspektywa)
Wydawnictwo: Routledge (2010)

W pierwszym wrażeniu połączenie koncepcji sprawiedliwości i samobójstwa odrzuca czytelnika. Musze jednak powiedzieć, że to doskonały pomysł. Jedna z najlepszych książek jakie czytałem na temat chińskiej mentalności i dynamiki rodzinnej.

Wu Fei bada kilkanaście przypadków samobójstwa we współczesnych Chinach. Pokazuje, że mamy do czynienia z dwoma podstawowymi typami samobójstw: publiczne (polityczne) oraz prywatne (rodzinne). Wu jednak udowadnia, że w Chinach w jednym i w drugim przypadku istotą jest niesprawiedliwość i władza, bez względu czy mamy do czynienia z relacjami wewnątrz rodziny, czy też między lokalną społecznością a władzą państwową.

Wu pokazuje, że kiedy na Zachodzie samobójstwo jest rozpatrywane jako indywidualne zaburzenie psychiatryczne, to w Chinach jest skutkiem zaburzenia funkcjonowania grupy, czy to na poziomie rodziny, czy też w szerszym kontekście społecznym, zaburzenia relacji obywatel-władza. Obydwa są skutkiem z niesprawiedliwości, która jest wynikiem utrzymywania się autorytarnego modelu na jednym i drugim poziomie.

Wu też zajmuje się kwestią zapobiegania samobójstw w ChRL oraz intelektualną percepcją samobójstwa we współczesnym społeczeństwie chińskim.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.