Autorka: Anna Katharina Stahl
Tytuł: EU-China-Africa. Trilateral Relations in a Multipolar World (UE-Chiny-Afryka. Stosunki trójstronne w świecie wielobiegunowym)
Wydawnictwo: Palgrave Macmillan (2018)

Dzisiaj kontynuacja tematu afrykańskiego.

Książka Anny Stahl wypełnia pewną lukę w temacie relacji europejsko-chińsko-afrykańskich. Powstało mnóstwo, lepszych i gorszych opracowań, na temat ekspansji ChRL w Afryce. Nie brakuje też pozycji i analiz poświęconych relacjom Unii Europejskiej z Afryką, czy też złożonej zależności między UE jako całością, jak i państwami członkowskimi, a ChRL. Brak jednak rzetelnej pracy poświęconej stosunkom trójstronnym.

Istnieje co prawda praca zbiorowa pod redakcją Benjamina Bartona „China and the European Union in Africa partners or Competitors?”, ale w zadziwiający sposób powiela ona (jak inne podobne opracowania) neokolonialny schemat i traktuje Afrykę przedmiotowo, jako igraszkę w rękach wielkich mocarstw.

Mimo, że nie jest to celem Stahl, to jej książka pokazuje, że tylko działania uwzględniające głos Afryki, dają możliwość realnego włączenia kontynentu w określoną strefę ekonomiczną i szkoda, że działania Brukseli zawężają się de facto do dialogu z Pekinem o Afryce, oddając inicjatywę Pekinowi i innym.

Moim skromnym zdaniem kluczem do sukcesu w Afryce jest podmiotowe potraktowanie lokalnych rządów i społeczeństw. Jest to coś, co zdawał się obiecywać Afrykanom Pekin, ale w praktyce okazało się, że ChRL poza frazeologia traktuje Afrykę podobnie, jak Zachód.

Polecam, choć to pozycja raczej naukowa niż popularnonaukowa.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.