Autor: Dinny McMahon
Tytuł: China’s Great Wall of Debt: Shadow Banks, Ghost Cities, Massive Loans, and the End of the Chinese Miracle (Chiński Wielki Mur Zadłużenia: szara strefa bankowa, miasta duchów, masowe pożyczki oraz koniec chińskiego cudu)
Wydawnictwo: Houghton Mifflin Harcourt (2018)

Szara strefa bankowa, miasta duchów czy masowe pożyczki są to wszystko tematy, które często poruszam, a mimo wszystko z zaciekawieniem przeczytałem książkę Dinny’ego McMahona.

McMahon, jak sam pisze, nie próbuje przewidzieć, kiedy przyjdzie załamanie, ani nie koncentruje się na szczegółowym rozpisywaniu poszczególnych sektorów gospodarki ChRL, ale w przejrzysty i inspirujący, a nawet budzący zawiść1 sposób pisze o mechanice chińskiego zadłużenia.

Autor, były korespondent ekonomiczny the Wall Street Journal w ChRL, pokazuje także, jak słabo Pekin jest przygotowany do poradzenia sobie z kryzysem, kiedy przyjedzie.

Zdaniem McMahona, do tej pory Pekin radził sobie z problemem odwlekając go w czasie. Nie odmawiając chińskim komunistom umiejętności i wyobraźni w działaniach opóźniających pokazuje, że z każdym cyklem kupowanie czasu przez Pekin jest coraz trudniejsze i droższe, a co gorsza powoduje, że balast długu staje się coraz większy i zniszczenia, spowodowane jego upadkiem, będą w przyszłości tylko większe.

Ze szczyptą zazdrości polecam.


1 Przynajmniej u mnie, który sam próbuję pisać o Chinach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.