Dużo się pisze o OBOR (一带一路 jeden szlak, jedna droga) w jego aspekcie morskim i kolejowym. Morze tuszu wylano, by wydrukować teksty o pozytywach czy zagrożeniach OBOR, ale mniejsze zainteresowanie znajdują plany budowy w ramach OBOR infrastruktury teleinformatycznej. Kiedy budowa sieci telekomunikacyjnych, które będą się spotykać w ChRL, jest jednym z najważniejszych aspektów całego projektu, a przy tym jednym z najbardziej zaawansowanych w realizacji.

Pekin ma szeroko zakrojone plany budowy sieci światłowodowych,1 międzynarodowych węzłów przesyłania danych, sieci bezprzewodowych, w tym 5G oraz platform e-handlu. Wszystko rzecz jasna stworzone i zarządzane przez chińskie firmy, w zgodzie z chińskimi standardami i powiązane z innymi chińskimi inwestycjami. Oczywiście zdolność do „eksportu” własnych rozwiązań, jest narzędziem dominacji, które sam Zachód wykorzystuje od dawna i trudno czynić z tego zarzut wobec ChRL.

Problem tkwi w tym, że równocześnie oznacza to oddanie ChRL kontroli nad systemem nerwowym każdego państwa. Jak wspomniałem wcześniej decyzja o wpuszczeniu danego rozwiązania do kraju, jest decyzją o tym, komu pozwolimy się podsłuchiwać. Dla większości państw Zachodu wybór jest oczywisty, ale wiele państw rozwijających się nie ma takiego wyboru. Zachód albo je omija, albo żąda cen, które wielokrotnie przerastają chińską ofertę.

Równocześnie nowoczesna infrastruktura informatyczna jest niezbędnym elementem rozwoju i wiele państw świadomie godzi się na wejście w chińską sieć informatyczną, mimo związanych z nią zagrożeń. W ten sposób Zachód przegrywa rywalizację z Pekinem nie tyle o nowe rynki, co o zdolność do wyznaczania globalnych standardów. W tym samym czasie chiński wywiad rozbudowuje swoje zdolności we współpracy z tymi samymi firmami, które realizują cyfrowy OBOR. W ten sposób Pekin uzyska ogromną wiedzę o sytuacji politycznej, ekonomicznej i gospodarczej w państwach, gdzie chińskie firmy budują infrastrukturę teleinformatyczną. Nie mówić już o informacjach przydatnych typowym działaniom wywiadu, jak werbowanie informatorów i agentów wpływu.

Trzeba też jednak pamiętać, że ChRL obawia się podobnych działań ze strony Zachodu, dlatego budowa własnej infrastruktury, która omija państwa Zachodu i ich sojuszników jest też elementem strategii obronnej.


1 Podpisano już umowy o budowę łączy światłowodowych łączących Pekin z Myanmarem, Nepalem i Kirgistanem (China Mobile) oraz na most światłowody z Pakistanu przez Dżibuti do Kenii (Huawei). W planach jest łącze przez Arktykę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.