Według Le Mond chiński wywiad szpieguje Unię Afrykańską, jednego z najważniejszych partnerów ChRL na świecie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie skala i fakt, że kraje afrykańskiego dały się łatwo podejść Pekinowi, który nie tylko wybudował nową siedzibę Unii Afrykańskiej w Addis Abebe, ale też wyposażył ją w infrastrukturę komputerową.

Nowy budynek miał być darem od narodu chińskiego i dowodem dobrej woli. W rzeczywistości, jak nie trudno się było domyśleć, okazał się koniem trojańskim.

Zanim ktoś się zacznie śmiać z UA, niech pomyśli, skąd pochodzi sprzęt, na którym czyta ten artykuł albo infrastruktura, dzięki której łączy się z Internetem? Kto dostarcza serwery, na których działają polskie systemy rządowe?

Zgodnie z informacjami Le Mond szpiegowska działalność trwała co najmniej od 2012 roku, ale backdoor odkryto w systemie komputerowym dopiero w styczniu 2017 roku, kiedy inżynierowie zauważyli niezwykłe skoki wzrostu zużycia energii przez mainframe w nocy, kiedy nikt nie używał systemu.

Ukryte punkty dostępu dawały możliwość monitorowani całej wewnętrznej korespondencji oraz bieżące śledzenie prac nad dokumentami wewnętrznymi. W rzeczywistości cała polityka wewnętrzna, różnice zdań, strategie i pozycje negocjacyjne Unii Afrykańskiej jako całość oraz poszczególnych państw były znane Pekinowi od ręki, praktycznie przez 24 godziny na dobę.

UA zareagowała wymieniając całą infrastrukturę komputerową, zarówno software jaki hardware (włącznie z okablowaniem) oraz wprowadzając pełne szyfrowanie, nawet w sieci wewnętrznej.

Pekin oczywiście zaprzecza. Kuang Weilin, ambasador przy UA nazwał doniesienia „absurdalnymi”, ale przyznał, że „stworzy to pewne problemy w chińsko-afrykańskich relacjach”.

Cała sprawa będzie też dodatkowym argumentem dla przeciwników dopuszczenia chińskich firm, przede wszystkim Huawei, do europejskiego rynku infrastruktury informacyjnej.

Huawei ma duże plany budowy sieci 5G, również w Polsce. Ciekawe, czy zdrowy rozsądek zwycięży…

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] rozwoju i wiele państw świadomie godzi się na wejście w chińską sieć informatyczną, mimo związanych z nią zagrożeń. W ten sposób Zachód przegrywa rywalizację z Pekinem nie tyle o nowe rynki, co o zdolność do […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.