Aktywiści z From Ethnos to Nation (FETN) oraz Chhengliân To̍kphài (Młodzi Dla Niepodległości) obrzucili dzisiaj czerwoną farbą pomnik Czang Kai-szeka w jego mauzoleum w Tajpej, gdzie rozwinęli też transparent z napisem: „Skończyć z chińską tyranią: zbudujmy naszą własną republikę”. Władze musiały zamknąć mauzoleum dla odwiedzających na czas sprzątania.

FETN w oświadczeniu wydanym na Facebooku napisała, że czerwona farba reprezentuje krew ofiar 38 lat stanu wojennego na Tajwanie za czasów rządów Czang Kaj-szeka i jego syna Chiang Ching-kuo. Policja zabrała na przesłuchanie w związku z incydentem dwóch działaczy Chhengliân To̍kphài.

Dzisiejsza akcja ma związek, z początkiem rozprawy osób, które w lutym rozlały czerwoną farbę na pomniku Czang Kaj-szeka w mieście Taoyuan w związku z rocznicą białego terroru, który nastąpił po masakrze z 28 lutego 1947. Organizacje niepodległościowe domagają się od rządu usunięcia wszystkich pomników Czang Kaj-szeka.

Często zapominamy, że rząd Demokratycznej Partii Postępu (DPP) i prezydent Tsai Ing-wen są nie tylko poddawani presji ze strony kontynentu, ale też przez radykalne organizacje niepodległościowe na prawo (czy może jest to na lewo?) od DPP. Umiarkowany niepodległościowy elektorat raczej nie porzuci dzisiaj DPP, ale kto wie, co będzie w przyszłości.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.