To wielki paradoks, że w niespełna trzy lata po zniesieniu drakońskiej polityki jednego dziecka, która miała zahamować wzrost populacji, Pekin teraz szuka równie drastycznych pomysłów, aby zwiększyć liczbę urodzeń.

Jednym z najciekawszych jest powołanie „funduszu płodności”, na który będą musieli wpłacać wszyscy dorośli obywatele poniżej czterdziestego roku życia. Pieniądze z funduszu będą mogli zacząć pobierać dopiero, kiedy dochowają się drugiego dziecka. Wpłata na fundusz ma być proporcjonalna do zarobków, a osoby, które nie będą miały dzieci w ogóle lub poprzestaną na jednym, będą mogły otrzymać pieniądze z fundusz dopiero po przejściu na emeryturę.

Jak można się domyśleć pomysł nie spotkał się z masowym entuzjazmem i pod wpisem prowadzącym do artykułu z Xinhua Daily, gdzie zaproponowano wprowadzenie funduszu, pojawiło kilka tysiące komentarzy w przeważającej mierze negatywnych (już usunięte). W większości narzekano na przedmiotowe traktowanie obywateli przez państwo i porównywano program do chodowli świń.

To ostatnie wynika z nowego znaczka Poczty Chińskiej, na którym jest rodzina świnek z trójką prosiaczków, co ma sugerować obywatelom, że preferowany obecnie przez władze model to 2+3.1 Co prawda obecne przepisy dopuszczają posiadanie jedynie dwójki dzieci, ale ponieważ w marcu Pekin zlikwidował Komisję Planowania Rodziny, to obecnie nie ma organu, który z urzędu zajmowałby się kontrolą.2

Nie wiem, czy władze faktycznie formalnie wycofają się z ograniczeń. To nie leży w naturze chińskiego systemu, aby pozwolić ludziom o czymś decydować samodzielnie. Raczej pozostawią przepis martwym, niż stracą twarz i zmienią politykę. Co najwyżej ponownie zwiększą limit. Chodzi o to by zachować precedens, że władza decyduje o rozrodczości ludzi.


1 Co jest warunkiem utrzymania zastępowalności pokoleń.
2 Oczywiście działa to na zasadzie, że dopóki nie podpadniesz, to nikt nie będzie ci sprawdzał ile masz dzieci.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wraca temat zniesienia w ChRL ograniczeń w liczbie posiadanych dzieci. O zniesieniu limitu mówi się od dobrych kilku lat i choć przemawiają za tym poważne […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.