Chińska firma Shanghai International Port Group (上海国际港务集团股份有限公司), zajmująca się zarządzaniem portami morskimi ma przejąć w opiekę część izraelskiego portu Hajfa. Problem w tym, że obok cywilnego portu znajduje się tutaj też baza Marynarki Sił Obronnych Izraela, z której korzystają również jednostki US Navy. Korporacja z Szanghaju ma zarządzać nowo rozbudowywaną częścią portu, która będzie oddana do użytku do 2021 roku. Umowa opiewa na 25 lat.

Dlaczego może być to problemem?

Chińska firma uzyska dostęp do systemu monitorującego cały port1 i jego okolice, są w nim dostępne dane o ruchu i planowanym okresie postoju statków, w tym okrętów wojennych, co jest konieczne choćby aby uniknąć kolizji. Ponad to jej pracownicy będą mogli z łatwością obserwować ruch z i do części militarnej, rejestrując sprzęt, naprawy i zaopatrzenie okrętów. Nie bez znaczenia też jest łatwy dostęp do załóg, co jest zawsze kopalnią wiedzy dla wywiadu i daje duże możliwości „łowienia” informacji.

Inną sprawą jest, czy w ślad za umową o zarządzaniu portem nie pójdą wizyty chińskich okrętów, a w przyszłości powstanie bazy zaopatrzeniowej, choć trzeba przyznać, że są to na dzień dzisiejszy daleko idące dywagacje.

Jedno jest pewne, obecność chińskiego operatora wykluczy Hajfę jako port, z którego Amerykanie mogliby korzystać na regularnych zasadach. Oczywiście nie oznacza braku nieregularnych wizyt, czy krótkich postojów w celu uzupełnienia niektórych materiałów. Nie ma jednak mowy użytkowaniu Hajfy jako stałej bazy.

Może o to właśnie chodzi Pekinowi? Sam niewiele zyska – trudno mi uwierzyć, aby Izrael pozwolił Marynarce ALW na regularne korzystanie z portu – jednak prostym ruchem powstrzyma US Navy od wykorzystania Hajfy.


1 W dzisiejszych czasach elektroniczne systemy informacyjne są z zintegrowane z szeregiem czujników i oprogramowaniem nawigacyjnym portu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.