Departament Sprawiedliwości nakazał dwóm państwowym przedsiębiorstwom medialnym z ChRL, Agencji Informacyjnej Xinhua oraz China Global Television Network (CGTN) rejestrację jako agenci obcego państwa zgodnie z Ustawą o Rejestracji Zagranicznych Agentów (Foreign Agents Registration Act, FARA).1 W zeszłym roku telewizja RT (poprzednio Russia Tuday) została zmuszona do podobnej procedury.

Mimo że żądanie Departamentu Stanu zbiegło się z wprowadzaniem przez administrację Trumpa nowych taryf celnych na chińskie produkty, to jest to od dawna oczekiwany krok.

Już w zeszłym roku Komisja Rewizyjna ds. Relacji Gospodarczych i Bezpieczeństwa USA-Chiny (US-China Economic and Security Review Commission, USCC) postulowała, aby rząd federalny zobowiązał państwowe media z ChRL do rejestracji jako obcych agentów. W uzasadnieniu pisano, że dziennikarze państwowych mediów z ChRL pracując w Waszyngtonie zbierają informacje wywiadowcze (tzw. biały wywiad) oraz biorą udział w wojnie informacyjnej przeciwko Stanom Zjednoczonym.

W konsekwencji rejestracji jako zagraniczne agendy organizacje te będą musiały składać Departamentowi Sprawiedliwości regularne raporty z działalności oraz na temat źródeł finansowania, a ich pracownicy stracą akredytacje dziennikarskie przy Kongresie.

Osobiście nigdy się nie spotkałem, aby Xinhua, CGTN lub inne rządowe media dały przykład prawdziwego dziennikarstwa, ale nie mogę wykluczyć, że przypadkiem miało to kiedyś miejsce. Nie zmienia to faktu, że są to tuby propagandowe KPCh, tylko udające media publiczne, więc zastosowanie FARA jest jak na miejscu.

W ostatnich latach Pekin zwiększył nakłady na państwowe media skierowane na zewnątrz. Największy nacisk jest kładziony na państwa rozwijające się, gdzie Pekin stara się konkurować z zachodnimi środkami masowego przekazu, szerząc pekiński punkt widzenia. Równocześnie w ChRL coraz bardziej ogranicza się nie tylko lokalne media – te nigdy nie miały lekko, ale też coraz bardziej uprzykrza się pracę zagranicznych mediów i dziennikarzy.

Pekin lubi ostatnio oskarżać Zachód o chęć wywołania nowej zimnej wojny. Obawiam się jednak, że Pekin prowadzi ją już od jakiegoś czasu, a teraz tylko ten fakt dociera do coraz większej grupy ludzi.


1 FARA została wprowadzona w 1938 roku, aby powstrzymać pronazistowską propagandę w mediach i lobbing w Kongresie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.