Dzisiejszy temat podkradłem z China Digital Times, ale jest to językowo zbyt piękne, aby się krygować.

W chińskim Internecie pojawiło się i szybko zniknęło, zakazane przez cenzurę, wyrażenie ścinać szczypiorek (割韭菜 gē jiǔcài). Ścinanie szczypiorku ma naprowadzać odbiorcę na inne powiedzenie: narodzić się aby być ściętym i rodzić się bez końca (生而被割,生生不息。Shēng ér bèi gē, shēngshēng bù xī).

Co spowodowało jednak, że władzom nie spodobało się ścinanie szczypiorku?

Wyrażenie funkcjonuje w chińskim Internecie w trzech kontekstach, w których służy do samookreślenia ofiary systemu. Pierwszy to inwestorzy na chińskich giełdach, którymi w ChRL są przede wszystkim drobni ciułacze – podobno 80% kapitału trafiającego na chińskie giełdy pochodzi od indywidualnych inwestorów. Tracą oni, a raczej są ścinani jak szczypiorek,  przy każdym złamaniu się giełd, ale dzięki propagandzie sukcesu, braku alternatyw i z czystej chciwości znowu trafiają na giełdę, czyli można by powiedzieć: odrastają jak szczypiorek.

Ciekawszy jest drugi kontekst. To sposób, w jaki młodzi Chińczycy z miast określają swoją sytuację, kiedy czują się ofiarą poprzednich pokoleń, które wzbogaciły się na spekulacjach na rynku nieruchomości, co powoduje, że ceny tak wzrosły, że młodzi ludzie nie mają szans na własne mieszkanie i są skazani na przycinanie przez starszych, którzy wynajmują im mieszkania. W szerszym kontekście jest to wyrażenie frustracji młodego pokolenia, które musi żyć w czasach spowolnienia ekonomicznego i kurczących się szans w gospodarce, która ma coraz mniej wspólnego z wolnym rynkiem – jeżeli kiedykolwiek można ją było w ten sposób określić.

Wreszcie w trzecim kontekście, większość Chińczyków może powiedzieć o sobie, że narodzili się, aby być ścinanymi jak szczypiorek bez końca przez skorumpowanych urzędników, którzy wymuszają w ChRL łapówki na każdym kroku.

Kto by pomyślał, że partia przestraszy się szczypiorku?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] nawet uknuli określenie na tą sytuację, nazywając drobnych inwestorów: jiucai (韭菜), czyli szczypiorek.1 Ponieważ, drobni inwestorzy jak szczypiorek są regularnie ścinani z przeznaczeniem na zupę. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.