Autor: David Shambaugh
Tytuł: Modernizing China’s Military. Progress, Problems, and Prospects (Modernizacja Chińskiej Armii. Postęp, problemy i perspektywy)
Wydawnictwo: University of California Press (2002)

Fakt, że wielu specjalistów całkiem poważnie rozważa perspektywy nowego konfliktu globalnego zaczyna od całkiem niedawna przedostawać się do opinii publicznej w Polsce. Właściwie od kiedy Ben Hodges, emerytowany generał i były dowódca wojsk amerykańskich w Europie, powiedział w czasie tegorocznego Warszawskie Forum Bezpieczeństwa, że wojna z ChRL wydaje się nieuchronna wciągu najbliższych piętnastu lat. Jednak prawdopodobieństwo konfliktu jest obecne w relacjach amerykańsko-chińskich od tzw. trzeciego kryzysu tajwańskiego w latach 1996-97.

Wydaje się, że to właśnie doświadczenie trzeciego kryzysu tajwańskiego – kiedy Pekin próbował zastraszyć Tajwańczyków przed wyborami prezydenckimi wielkimi manewrami w Cieśninie Tajwańskiej, ale został szybko przywołany do porządku przez Billa Clintona, który wysłał do cieśniny dwa zespoły uderzeniowe lotniskowców – zdecydowało o kierunku modernizacji ALW.

Z tej perspektywy można zrozumieć, że podstawowe priorytety Pekinu w reformie armii to: budowa floty zdolnej operować na dalekich akwenach, lotnictwo potrafiące przejąć kontrolę nad współczesnym polem bitwy przynajmniej nad terytorium ChRL oraz w bezpośrednim jej sąsiedztwie oraz rozwój strategii A2/AD (ang. anti-access/area denial), czyli ograniczenia dostępu do potencjalnego teatru działań. Wydaje się, że Pekin szykuje się do wojny asymetrycznej ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak, choć reforma armii postępuje, to natrafia na swoje problemy, opór części kadry, łapownictwo, inercję biurokratyczną – można by długo wymieniać. Shambaugh analizuje w swojej książce we wszechstronny sposób różne aspekty reformy ALW. Co ciekawe, mimo że praca była wydana w 2002 roku, to w dużym stopniu zachowuje aktualność, dlatego, że autor nie koncentruje się na detalach technicznych, a na makrostrukturze.

Ponadto w pewnym stopniu pokazuje, że nawrót do twardego autorytaryzmu w czasach Xi Jinping, który objął władzę w ChRL dziesięć lat od wydania książki, był nieunikniony. Bez czystek wśród generalicji, reforma ALW by się nie powiodła. Oczywiście sama czystka niczego nie gwarantuje, ale usuwa jedną z przeszkód.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.