Screenshot from 2016-07-30 09-18-52

Korporacja RAND przygotowała raport rozpatrujący możliwe scenariusze wojny między Stanami Zjednoczonymi a ChRL. W raporcie twórcy, David C. Gompert, Astrid Stuth Cevallos, Cristina L. Garafola stawiają trzy podstawowe pytania badawcze:

 1. Jakie są alternatywne ścieżki działania ChRL i Stanów Zjednoczonych przed i w trakcie konfliktu?
 2. Jakie są efekty oddziaływające na obydwa kraje wynikające z poszczególnych alternatyw?
 3. Jakie przygotowania Stany Zjednoczone powinny podjąć, zarówno by zredukować prawdopodobieństwo wojny, jak i na wypadek wybuchu konfliktu by zapewnić sobie zwycięstwo?

Bardzo ciekawa i dogłębna analiza. Zresztą RAND jest znana z tego typu opracowań. Nie powinniśmy też jej łatwo lekceważyć wyznając zasadę „nasza chata z kraja”. Biorąc pod uwagę zarówno peryferyjn0-zależny charakter naszej wesołej krainy oraz globalny impakt takiej wojny, to będziemy na pewno wciągnięci w ten konflikt, także militarnie.

Zachęcam do zapoznania się z całością – zwłaszcza osoby mające jakieś ambicje do tworzenia rzeczywistych analiz politycznych. Jednak już kluczowe wnioski są bardzo interesujące:

Jeżeli liderzy obydwu stron nie zdecydują się na wprowadzenie skutecznych przeciwstrategii, to zdolności do kontroli zaistniałego konfliktu będą bardzo ograniczone.

 • Obydwie strony poniosą poważne straty militarne w intensywnym konflikcie. W 2015 straty USA mogłyby być relatywnie małe w stosunku do użytych sił, ale wciąż znaczące. Straty ChRL byłyby o wiele wyższe i stanowiłyby o wiele większą część zaangażowanych sił.
 • Ta różnica będzie się zmniejszać wraz z poprawą chińskiej strategii A2/AD (ang. anti-access/area denial). Do 2025 roku straty USA mogłyby wzrosnąć do poważnych lub ciężkich. Straty ChRL byłyby wciąż ciężkie, ale mniejsze niż w 2015 dzięki degradacji zdolności uderzeniowych USA.
 • Chińska strategia A2AD uczyni trudnym dla USA osiągnięcie wojskowo-operacyjnej dominacji oraz zwycięstwa, nawet w długim konflikcie.

Konflikt zostałby rozstrzygnięty przez czynniki ekonomiczne, międzynarodowe oraz wynikające z polityki krajowej, wszystkie w dłuższym okresie czasu będą faworyzowały Stany Zjednoczone w wypadku długiej i krwawej wojny.

 • Mimo że wojna zaszkodzi gospodarkom obydwu krajów, to starty ChRL będą większe.
 • Ponieważ głównym teatrem działań zbrojnych będzie Zachodni Pacyfik, to handel ChRL w regionie oraz z resztą świta będzie poważnie zredukowany.
 • Zwłaszcza straty w zaopatrzeniu w źródła energii dostarczane morzem będą dla ChRL dotkliwe.
 • Długi konflikt może ujawnić podziały wewnętrzne kasty rządzącej ChRL.
 • Wzrost aktywności militarnej Japonii w regionie może mieć znaczący wpływ na operacje wojskowe w czasie wojny.

Ciekawy raport, niemniej to czego tutaj brakuje to analiza problemów wewnętrznych w Stanach Zjednoczonych na wypadek wojny.

Moim zdaniem wszystko zależy od tego, kto zostanie obwiniony za wybuch konfliktu. Jeżeli wina będzie jednoznacznie przypisana ChRL, to poparcie dla nawet krwawej i długiej wojny w Stanach Zjednoczonych utrzyma się długo. W innym wypadku należy się spodziewać rosnącego oporu wewnętrznego, mimo że wojna może też być okazją do pobudzenia gospodarki i anulowania długów w rękach Pekinu

Niebagatelna jest też kwestia osobowości zasiadającej w Białym Domu w danym momencie, ale to jest element całkowicie nieprzewidywalny.

No cóż, obyśmy nie musieli sprawdzać trafności raportu w życiu.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. […] Balochistan ma kluczowe znaczenie, ponieważ to tutaj znajduje się port Gwadar, do którego ma prowadzić Chińsko-Pakistańśki Korytarz Ekonomiczny (China-Pakistan Economic Corridor – CPEC). CPEC ma przebiegać od granicy z ChRL w kontrolowanych przez Pakistan Gilgit-Baltistan i części Kaszmiru (obydwa państwa mają wspólną granicę tylko przez tereny sporne) do Morza Arabskiego, właśnie w Balochistanie. Pekin planuje budowę w CPEC infrastruktury drogowej, kolejowej oraz gazociągowej. Cały projekt jest elementem Nowego Jedwabnego Szlaku i stanowi potencjalną linię życia dla ChRL na wypadek zablokowania Wschodniego Pacyfiku dla handlu. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] że wielu specjalistów całkiem poważnie rozważa perspektywy nowego konfliktu globalnego zaczyna od całkiem niedawna przedostawać się do opinii publicznej w Polsce. Właściwie od kiedy […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.