GlobalTimes-Cover

The Global Times – propagandowy tabloid KPCh – ogłosił, iż wojna między ChRL a Stanami Zjednoczonymi jest nieunikniona. Chyba, że Waszyngton ustąpi.

To odpowiedź, na nagłośniony przez CNN lot zwiadowczy lotnictwa marynarki Stanów Zjednoczonych nad spornym terytorium.

The Globa Times to tabloid należący do Dziennika Ludowego, który należy do KPCh. Tabloidyzacja prasy dotarła także do ChRL. Okazuje się, że proste treści z Dziennika Ludowego są jednak zbyt skomplikowane i dlatego partia wymyśliła The Global Times.

Redakcja we wstępniaku ogłosiła, że budowa łańcuch baz na Morzu Południowochińskim (nazywanych przez Pentagon „Wielkim Murem z piasku”) jest „nieprzekraczalną linią”, za którą Pekin się nie cofnie. Gazeta zapewnia czytelników, że ChRL jest „starannie przygotowana” do możliwości wojny ze Stanami Zjednoczonymi, a konflikt, jeżeli do niego dojdzie, będzie czymś więcej niż zwykłe starcie. Pekin oczywiście oskarża Waszyngton o wzrost napięcia (i vice-versa). Jedynym sposobem uniknięcia konfliktu ma być – oczywiście – uznanie przez Waszyngton „pokojowego wzrostu” ChRL. Czyli wycofanie się z regionu.

KPCh używa The Global Times do artykułowania rzeczy, których nie mogą powiedzieć oficjalni przedstawiciele władz. Bardzo nacjonalistyczna linia gazety jest często uznawana za reprezentatywną dla sposobu postrzegania świata przez elity partyjne. Chociaż, często trudno rozróżnić, co jest elementem propagandy na potrzeby wewnętrzne, a co komunikatem na zewnątrz systemu.

Czy dojdzie do wojny? Nie wiem. Na pewno wkraczamy w niebezpieczny okres, kiedy każda ze stron może uznać, że „teraz jest unikalna szansa na szybkie zwycięstwo”. Waszyngton może uznać, że jeszcze może łatwo pokonać Pekin. Pekin może myśleć, że Waszyngton jest na tyle osłabiony, iż jest to jedyna okazja.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] zdaniem wszystko zależy od tego, kto zostanie obwiniony za wybuch konfliktu. Jeżeli wina będzie jednoznacznie przypisana ChRL, to poparcie dla nawet krwawej i długiej wojny w Stanach Zjednoczonych utrzyma się długo. W […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.