Qualcomm, Amerykański producent procesorów podał do wiadomości publicznej, iż uzyskał w sadzie w Fuzhou w ChRL zabezpieczenie w swojej sprawie przeciwko Apple. Lokalny sąd miał wydać zakaz importu do ChRL i sprzedaży iPhonów od modelu 6S do najnowszego X. Pozew dotyczy rzekomego naruszenia  przez Apple patentów Qualcomm umożliwiających użytkownikom formatowanie i edytowanie zdjęć w trybie dotykowym, bezpośrednio na ekranie telefonu.

Apple oświadczył, że wszystkie modele telefonów są dostępne dla klientów w ChRL, a działania Qualcomm są „desperackim krokiem”.

Wyrok jest dużym zaskoczeniem. Tego typu zabezpieczenia są w ChRL rzadkością. W praktyce oznacza on zakaz sprzedaży większości modeli iPhona w ChRL.

Biorąc pod uwagę absolutną kontrolę KPCh nad systemem sądowniczym w ChRL można podejrzewać motywy polityczne wyroku. Wydaje się to jasnym sygnałem dla Waszyngtonu, że jeżeli nie przestanie atakować chińskich spółek technologicznych, Pekin odpowie pięknym za nadobne. W tle jest oczywiście sprawa zatrzymania w Kanadzie na żądanie Stanów Zjednoczonych Meng Wanzhou, dyrektor finansowej Huawei.

Inna sprawa, to fakt, czy w ogóle orzeczenie sądu z Fuzhou utrzyma się w apelacji (wszystko zależy od KPCh), a jeżeli nawet, czy będzie wprowadzone w życie. Mogę sobie wyobrazić sytuację, że Pekin będzie je egzekwował wybiórczo, obcinając po kawałku dochody Apple w ChRL, która jest dla firmy kluczowym rynkiem, reagując w ten sposób na bieżąco na rozwój wypadków wojnie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Podobne postępowania sądowe toczą się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. myszki gdybym był Chińczykiem to spuścił bym iPhona w toalecie…..

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.