Han Hong (韓翃). Niewiele wiadomo o jego życiu, nie wiemy nawet kiedy się urodził (w Henan) i zmarł. Jedyna potwierdzone data to 754 rok, kiedy zdał egzamin imperialny. W antologii Sun Zhu znajdują się jego trzy utwory.

寒食
春城無處不飛花, 寒食東風御柳斜。
日暮漢宮傳蠟燭, 輕煙散入五侯家。

Zimne Jedzenie1

Wiosną w mieście Chang’an2 wszędzie3 latają płatki kwiatów,
w Zimne Jedzenie wschodni wiatr zwiewa je z cesarskiej wierzby.

O zachodzie słońca ze Świątyni Han4 przekazują woskowe świece,5
lekki dym prowadzi rozwiewany do domów rodzin Pięciu Panów.6


1 寒食节 dosłownie zimne jedzenie, zwane także na Zachodzie Dniem Bez Ognia. Święto ustanowiono na cześć Jie Zhitui (介子推 VII w p.n.e). Zgodnie z najbardziej popularną wersji podania Jie Zhitui sprzeciwiwszy się uzurpatorowi udał się na wygnanie, ale zawistny władca postanowił go ścigać. Na jego rozkaz podpalono las, w którym chronił się Jie Zhitui z matką. Obydwoje zginęli. Dla upomnienie jego śmierci zgodnie z konfucjańskim credo miano powstrzymać się od używania ognia nawet na potrzeby przygotowania posiłków. W czasie święta wszyscy powinni udać się na groby bliskich, aby je uprzątnąć. Początkowo miano unikać ognia przez miesiąc, ale już w Epoce Trzech Królestw skrócono święto do trzech dni, a w czasach Tang ostał się już tylko jeden dzień.
2 Chang’an (长安) było stolicą zarówno w czasach Zachodnich Han jak i współczesnej Han Hong Dynastii Tang. Dodaje nazwę miasta do tłumaczenia, aby zachować podobną długość obu wersów.
3 Podwójna negacja, więc znaczenie jest pozytywne.
4 Tutaj to symbol pałacu Cesarza Hancheng (汉成帝, 51-7 p.n.e.).
5 Mimo że w Zimne Jedzenie było zakazane używanie ognia, to zwyczajowo cesarz wysyłał dygnitarzom zapaloną świeczkę jako symbol zwolnienia z zakazu. Było to powszechnie uznawane za symbol skorumpowania dworu cesarskiego.
6 五侯 Pięciu Panów to Wang Tan, Wang Shang, Wang Li, Wang Gen i Wang Fengshi, pięciu braci Cesarza. Hancheng jest symbolem władcy omotanego przez rodzinę, zwłaszcza własną matkę, co doprowadziło ostatecznie do upadku Zachodnich Han po jego śmierci.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.