W Pekinie wydano nowe regulacje odnośnie publikowania online informacji finansowych dotyczących rynku krajowego. Wydaje się, że pod hasłem zachowania stabilności gospodarczej prawdziwym celem ograniczeń – bo do tego sprawdza się rozporządzenie – jest likwidacja niezależnych informacji ekonomicznych w sytuacji, kiedy gospodarka ChRL wyraźnie zwalnia.

Według wczorajszej decyzji Krajowego Urzędu Informacji Internetowej (国家互联网信息办公室, funkcjonującego pod skrótem CAC),1 publikowane dane nie mogą „zniekształcać politykę monetarną i fiskalną, zakłócać porządek gospodarczy lub szkodzić interesowi narodowemu”. Krótko mówiąc o gospodarce można pisać tylko dobrze. Naruszenie rozporządzenia będzie się wiązało z „publicznym potępieniem” i „nakazem skorygowania” błędów, a nawet zarzutami karnymi.

Paradoks polega na tym, że regulacja (wchodzi w życie 1 lutego) siłą rzeczy dotyczy tylko rodzimych podmiotów zajmujących się analizą finansową, transakcjami finansowymi i polityką finansową, ale nie dotknie zagranicznych agencji, jak Bloomberg czy Reuters. Niedługo się może okazać, że chińscy menadżerowie będą mieli mniejszy dostęp do danych na temat rynku krajowego niż zagranica.

Krajowy rynek serwisów informacyjnych poświęconych gospodarce czy sprawom finansowym przeżywał od kilku lat prawdziwy bum w związku z rosnącą liczbą Chińczyków inwestujących na giełdzie i poza nią. Teraz wydaje się jednak utracą one równie szybko wiarygodność.

Pekin dąży do zdobycia pełnej kontroli nad narracją dotyczącą gospodarki. Obecny „przekaz dnia” mówi, że mimo rosnącej presji na gospodarkę media mają się skupić na wielkości rynku konsumenckiego, postępie reform i dostępie do runku.


1 Od angielskiego tłumaczenia nazwy Cyberspace Administration of China, która niewiele ma wspólnego z oryginałem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.