Obrona powietrzna w ChRL jest w tej chwili oparta także na importowanym z Rosji od lat 90. systemie S-300.

Według doniesień rosyjskich mediów, ALW przeprowadziła w zeszłym miesiącu udane testy rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-400 Triumf. W czasie symulacji miało udać się zestrzelić z odległości 250 km pocisk samosterujący lecący z prędkością trzech Machów. Miał to być dziewiczy test systemu w ChRL, od kiedy ALW otrzymała pierwszy zestaw w lipcu br., w ramach kontraktu wartego 3 mld USD a podpisanego w 2015 roku.

Rosja stara się przy każdej okazji reklamować swój najnowszy system przeciwlotniczy, stąd przeciek do mediów. Reklamy chyba są skuteczne, skoro Indie podpisały w październiku br. kontrakt wart 5 mld USD na pięć zestawów S-400.

Jest to też sygnał ze strony Moskwy w kierunku Waszyngtonu, iż mimo presji nie zrezygnuje ze ścisłej współpracy wojskowej z Pekinem. Także ujawnienie tej wiadomości akurat teraz nie jest przypadkowe. Donald Trump już zadeklarował, że wycofa się z Syrii, gdzie pozostawi wolną rękę al-Assadowi, jak i Erdoganowi, którzy – co prawda w różnym stopniu – znajdują się już w rosyjskiej sferze wpływów. Jeżeli dostawy nowoczesnej broni do ChRL miały być częścią jakiegoś „dealu“, to właśnie Putin pokazał Trumpowi palec. Zwłaszcza, że także Turcja ma zamiar zakupić S-400, czemu odchodzący w przyszłym tygodniu z Pentagonu sekretarz Mattis się sprzeciwiał i naciskał na sankcje przeciw Ankarze, jeżeli dojdzie do transakcji.

Putin zgarnął całą pulę.

Według informacji podawanych przez Rosjan jeden zestaw S-400 Triumf, wyposażony w 72 rakiety może atakować na odległość do 600 km równocześnie do 36 celów (w tym samoloty, drony i pociski balistyczne), lecących z prędkością do 4800 km/h na wysokości od 10 m do 27 km.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.