Autor: Joseph Fewsmith
Tytuł: China Since Tiananmen. From Deng Xiaoping to Hu Jintao (Chiny po Tiananmen. Od Deng Xiaopin do Hu Jintao)
Wydawnictwo: Cambridge University Press (2008)

Nie jest to nowa książka, ale opisuje też zamknięty już okres, więc nie stanowi to problemu. Generalnie jest analiza ChRL w okresie od masakry na placu Tiananmen przez wejścia ChRL do WTO w 2001 roku, do pierwszej kadencji rządów Hu Jintao.

Muszę przyznać, to ciekawa lektura dzisiaj, ponieważ pozwala spojrzeć na rządy Xi Jinping, jako kontynuację procesu rozpoczętego jeszcze za Hu Jintao. Autor stawia w na końcu tezę, że KPCh będzie musiała skręcić w lewo.2 Zdaniem autora kierownictwo partyjne już w czasach rządów Hu Jintao podjęło decyzję, że musi skorygować kurs i zwiększyć redystrybucję. Rosnące napięcia społeczne wynikające zarówno z dysproporcji w rozwoju ekonomiczny pomiędzy regionami, rozwarstwienia dochodowego czy też zmian świadomościowych wśród Chińczyków grożą wybuchem społecznym, którego partia komunistyczna może nie przetrwać. Mam wrażenie jednak, że Fewsmith nie docenił, jak daleko jest w stanie posunąć się rządząca elita, kiedy uzna, że coś zagraża jej absolutnym rządom. Dzisiaj, pod rządami Xi Jinpin widać, że KPCh może rozumieć „skręt w lewo” całkiem inaczej niż to się niektórym wydawało.

Muszę zdobyć inną książkę Fewsmitha, The Logic and Limits of Political Reform in China (Logika ograniczeń reform politycznych w Chinach) z 2012 roku. Sam tytuł wskazuje już na dalszą ewolucję poglądów autora. Jak przeczytam, to nie omieszkam napisać krótkiej recenzji.


1 Pierwsze wydanie z 2001 roku, nosiło tytuł: China since Tiananmen: The Politics of Transition i kończyło się na bombardowaniu ambasady ChRL w Belgradzie w 1999 roku i w relatywnie liberalnych rządach Jiang Zemin.
2 Pierwsze wydanie miało o wiele bardziej optymistyczny wydźwięk, żeby nie powiedzieć, iż w duchu końca historii.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.