Według informacji Xinhua ALW planuje ostre cieńcie sił lądowych przy równoczesnym wzmocnieniu marynarki, lotnictwa i nowego rodzaju sił zbrojnych: sił wsparcia strategicznego. Obszarem operacyjnym wojsk nowego typu ma być przestrzeń kosmiczna, cyberprzestrzeń i wojna elektroniczna oraz wojna informacyjna.

Udział wojsk lądowych ma spaść poniżej 50% całości sił zbrojnych, a korpus oficerski będzie zredukowany o 30%. Pozostałe rodzaje sił zbrojnych to obok wspomnianych sił wsparcia strategicznego, marynarki, lotnictwa także wojska rakietowe kontrolujące zarówno konwencjonalne pociski rakietowe, jak i broń nuklearną. Co ciekawe ALW nie wyróżnia jednostek specjalnych jako osobnego rodzaju sił zbrojnych.

Wszystko wskazuje, że transformacja ma służyć przemienieniu ALW z masowej armii lądowej, mającej bronić terytorium kraju w ekspedycyjną armię gotową do interwencji w terytoriach zamorskich i zdolnej do walki o morskie szlaki handlowe. Równocześnie znikł powód do utrzymywania ogromnej armii lądowej. ZSRR/Rosja nie tylko nie stanowi już zagrożenia, ale staje się coraz bardziej klasycznym „państwem trybutarnym“ Pekinu.

Transformacja ALW nie jest niczym nowym i kierunek zmian został wyznaczony już dawno temu. To co jest naprawdę ciekawe to fakt, że procesowi towarzyszy czystka w wojsku. I kiedy nie można powiedzieć – a niektórzy zdają się tak sugerować – że zmiany w wojsku są tylko podyktowane chęcią zacieśnienia kontroli przez Xi Jinping, to stanowią jednak idealny pretekst. Od dojścia do władzy Xi Jinping represjonowano już ponad 100 generałów (na niecałe 1500) oraz pojawiły się sygnały, które mogłyby świadczyć o napięciach w wojsku. Dlatego Xi Jinping zdaje się działać wyprzedzającą, dusząc wszelki opór w zarodku.

ALW

  • Obecnie personel ALW liczy 2 mln, ale w 2015 roku zapowiedziano redukcję o 300 tys. W marynarce służy 235 tys. a w lotnictwie 398 tys. (dane za 2013).
  • ALW powstała w 1927 roku jako Armia Czerwona (Chińska), a de facto jako bojówka partyjna. Nazwę Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przyjęto 1 sierpnia 1945 roku, u progu wojny domowej. Na fladze ALW znajdują się obok gwiazdy cyfry 八 (8) i 一 (1), które odnoszą się do tej daty.
  • Pomiędzy 1950 a 2005 ALW przeszła 10 poważnych rekonstrukcji, które pozwoliły KPCh zachować – jak do tej pory – pełną kontrolę nad karabinem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.