Według państwowych mediów ALW przeprowadziła w nieujawnionym miejscu na terenie północno-zachodniej ChRL test rakiety balistycznej DF-26, zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych i konwencjonalnych. Pocisk został ochrzczony przezwiskiem „Guam Killer”, ponieważ ma mieć zdolność do trafienia amerykańskiej bazy na wyspie Guam na Pacyfiku.

Informację o teście podano do publicznej wiadomości dzień po kolejnej operacji egzekwowania wolności nawigacji przeprowadzonej przez US Navy na Morzu Południowochińskim. Nie wiadomo kiedy jednak przeprowadzono sam test rakiety.

Według doniesień „Global Times” – bulwarówki należącego od „Dziennika Ludowego” , organu KC KPCh – DF-26 ma mieć zdolność do trafienia płynącego lotniskowca. Jednak jest to mało prawdopodobne, ponieważ pociski balistyczne są przeznaczone do atakowania dużych niemobilnych celów, jak bazy wojskowe lub miasta. Nie byłby to pierwszy raz, kiedy „Global Times”, uderzając w nacjonalistyczne tony, podawała informacje na temat osiągnięć chińskiej myśli wojskowo-technicznej, nie tylko mijające się z prawdą, ale także przekraczające zdrowy rozsądek.

Według zgodnej oceny ekspertów DF-26 ma zasięg ok. 4,5 tysiąca kilometrów, co faktycznie umiejscawia wyspę Guam w jej zasięgu. Dlatego można uznać, że podanie informacji o teście jest formą polityki odstraszania Pekinu i ma zmusić Waszyngton do ograniczenia agresywnych – w opinii rządzących Chinami ludowymi – działań amerykańskiej marynarki na Morzu Południowochińskim.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.