Xi Jinping, tym razem w roli Przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) KC KPCh i de facto głównodowodzący ALW podpisał rozkaz regulujący kwestie treningu ALW. Rozkaz wchodzi w życie 1 marca br.1 Celem jest uregulowanie kwestii treningu i poprzez to podniesienie gotowości bojowej żołnierzy.

Co ciekawe ALW do tej pory nie miała żadnych wytycznych dotyczących treningu. Każdy dowódca ustał, jakie jego żołnierze umiejętności mają nabyć. Nie było też ujednoliconego mechanizmu kontrolnego. Co oczywiście nie oznacza, że żołnierze nie trenowali, ale równocześnie pojawiły się ogromne dysproporcje w umiejętnościach. Nie zawsze trening też był powiązany z nabyciem minimalnych umiejętności koniecznych na polu bitwy. Teoretycznie nic nie stało na przeszkodzie, aby doszło do tak absurdalnej sytuacji, że nikt nie uczył marynarzy pływać.

Rozkaz wprowadza też kryteria oceny gotowości bojowej oraz identyfikuje złe praktyki w szkoleniu i naruszenia dyscypliny – chodzi przede wszystkim o znęcanie się nad rekrutami przez wyższe szarże. Ustalono też zakres odpowiedzialności za prowadzenie treningu dla poszczególnych stanowisk.

ALW się modernizuje. Budżet armii rośnie rok do roku o ok. 10% i już od kilku lat przewyższa wzrost PKB, sięgając 175 mld USD – jeżeli oczywiście traktujemy poważnie oficjalne dane. Zakupom nowoczesnego sprzętu nie towarzyszy jednak wzrost umiejętności żołnierzy, którzy często nie umieją go obsługiwać.

Inna historia to kwestia szkolenia politycznego. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ustalono proporcje: jedna piąta czasu jest poświęcona na „pracę polityczną”, cztery piąte na trening czysto wojskowy. Oznacza to, że praktycznie jeden dzień w tygodniu żołnierze spędzają na praniu mózgów. Nie muszę też pisać, że standardy dotyczące szkolenia politycznego zostały ustanowione już dawno temu.


1 Czy tylko ja uważam, że nie jest to zbieg okoliczności, iż jest to też dzień, kiedy mija zawieszenie broni w wojnie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.