Autor: Xiaoming Zhang
Tytuł: Deng Xiaoping’s Long War: The Military Conflict between China and Vietnam, 1979-1991 (Długa Wojna Deng Xiaopinga: Konflikt zbrojny pomiędzy Chinami a Wietnamem 1979-1991)
Wydawnictwo: University of North Carolina Press (2015)

Dzisiaj kontynuujemy watek rocznicy wojny chińsko-wietnamskiej z 1979 roku. Muszę przyznać, że nie łatwo znaleźć ciekawą pozycję poświęconą konfliktowi chińsko-wietnamskiemu z 1979 roku, a co dopiero obejmującą okres całej zimnej wojny. Tym bardziej trzeba docenić pracę Xiaoming Zhang.

Książka Zhang to bardzo dobre opracowanie podchodzące do problemu całościowo. Od źródeł konfliktu, poprzez przebieg walk (także tych późniejszych, prowadzonych już na mniejszą skalę do roku 1990) po przez negocjacje do normalizacji stosunków między ChRL i SRW.

Najciekawsze jest oczywiście spojrzenie Zhang na rolę Deng Xiaoping w dochodzeniu do decyzji o wojnie. Moim zdaniem jednak, kiedy można mówić, iż Deng pragnął wojny z kilku powodów, przede wszystkim wewnętrznych, ale też międzynarodowych. Z jednej strony pragnął pokazać, że sowieckie gwarancje dla Wietnamu są bezwartościowe,1 a na arenie wewnętrznej chciał zjednoczenia poszczególny frakcji w KC. To nie ma przesłanek, które by przemawiały za tezą, że zakładał z góry, że ALW sobie słabo poradzi, co będzie impulsem dla programu reform. Jeżeli byłby to główny motyw, to ciągnięcie konfliktu aż do początku lat dziewięćdziesiątych nie miało sensu. Staje się to racjonalne, dopiero, kiedy spojrzymy na to jako konflikt zastępczy z ZSRR o niskiej intensywności, który też podtrzymywał zbliżenie z Waszyngtonem w okresie reform.


1 Ciekawe, czy pewnego dnia Pekin zdecyduje o ataku na Tajwan, ponieważ uzna, że w taki sam sposób będzie mógł pokazać słabość amerykańskich gwarancji dla bezpieczeństwa?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.