Autorka: Elizabeth Economy
Tytuł: The Third Revolution: XI Jinping and the New Chinese State (Trzecia rewolucja: Xi Jinping a nowe państwo chińskie)
Wydawnictwo: Oxford University Press (2018)

Muszę przyznać, że mam spory problem z tą książką. Znalazłem ją ledwie kilka dni temu i od razu wziąłem na warsztat, ponieważ porusza temat, nad którym obecnie pracuję z kolegą z pracy, Jakubem Jakubówskim – mamy nadzieję, że wyjdzie jeszcze przed wakacjami. Żeby było jeszcze ciekawiej, my nazywamy działania Xi Jinping na przestrzeni ostatnich lat „konserwatywną rewolucją”, czyli bardzo podobnie jak Elizabeth Economy. Dla niej pierwszą rewolucją była tyrania Mao Zedong, drugą reformy Deng Xiaopinga, a teraz trzecia ma miejsce pod rządami Xi Jinping. Lecz dla nas Xi raczej nie zmienia, a restauruje reżim w jego leninowskiej formie, kiedy dla Economy Xi Jinping nie tylko odnawia reżim, ale prowadzi go ku nowej jakości.

Poruszamy się z autorką po tych samych ścieżkach: wyczerpywanie się modelu gospodarczego, korupcja i rozprężenie w aparacie partyjnym, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, przemiany społeczno-kulturalne, które radykalnie zmieniły Chiny kontynentalne, przedsiębiorstwa państwowe, rola ideologii itp., itd. Widzimy w podobny sposób sukcesy i porażki Xi Jinping oraz mocne i słabe strony modelu stworzonego przez KPCh, obecnie przetwarzanego przez Sekretarza Generalnego, lecz dochodzimy do odmiennych wniosków – nie zdradzę ich jednak tutaj. Różnica może wynika, z faktu, że Economy koncentruje się na pierwszej kadencji Xi Jinping 2012-2017, my dochodzimy do początków 2019 roku.

Najbardziej różni nas chyba ocena działań Xi Jinping i ich wpływu na Chiny oraz otoczenie międzynarodowe. Economy patrzy na te same zjawiska moim zdaniem przez zbyt różowe okulary – nie zrozumcie mnie źle, ona także dostrzega ciemne strony reżimu, ale jak dla mnie jest zbyt optymistyczna, co do zdolności przywódców KPCh do poradzenia sobie z narastającymi trudnościami.

Kto ma rację, będziecie musieli sami ocenić. Na razie możecie przeczytać publikację Economy, ale na owoce naszej pracy, będziecie musieli trochę poczekać.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.