Hu Haifeng (ur. 1971), jedyny syn Hu Jintao, byłego Sekretarza Generalnego KPCh (2002-2012) i Przewodniczącego ChRL (2003-2013) został szefem KPCh w Xi’an, stolicy prowincji Shaanxi. Hu junior jest obecnie szefem partii w prefekturalnym mieście Lishui w prowincji Zhejiang.

Dla młodego Hu to spory awans. Xi’an to największe miasto w północno-wschodnich Chinach i było wielokrotnie stolicą. Hu Haifeng zostanie też członkiem prowincjonalnego Stałego Komitetu, który de facto rządzi regionem. Xi’an to doskonała trampolina polityczna i jeżeli nie popełni tam błędu, to może trafić do KC KPCh w kolejnym cyklu, a potem… kto wie.

Sytuacja w Xi’an jest dosyć skomplikowana. Dotychczasowe władze zostały usunięte i oskarżone o korupcję, kiedy nie wyburzyły w całości – mimo osobistego polecenia Xi Jinping – kompleksu luksusowych wilii zbudowanego w parku krajobrazowym w górach Qinling. Teraz młody Hu będzie miał okazję się wykazać działając zdecydowanie. Nie mam wątpliwości, że mu się uda. Ojciec i jego sojusznicy już zadbają, aby był to stuprocentowy sukces.

Hu Haifeng wszedł do polityki późno, bo dopiero w 2013 roku. Oficjalna wersja mówi, że wcześniej wybrał karierę naukową inżyniera, ale headhunterzy Wydziału Organizacyjnego KC zdecydowali, że brakuje im utalentowanych ludzi i wciągnęli Hu do działalności w organizacji partyjnej. W rzeczywistości w okresie, kiedy jego ojciec był członkiem Stałego Komitetu Biura Politycznego (od 1992 roku), a potem przewodniczącym ChRL to nie mógł robić kariery partyjnej i musiał się gdzieś przechować. W efekcie pracował na Uniwersytecie Tsinghua a potem znalazł się w Nuctech, firmie założonej przez Tsinghua. W 2009 roku wybuchł tam skandal korupcyjny, ale śledztwo miało nie wykazać jakichkolwiek związków Hu Haifeng ze sprawą.

Kariera Hu Haifeng nie jest niczym nadzwyczajnym. W ChRL to normalne, że dzieci – a nawet wnuki – przywódców przejmują po rodzicach pałeczkę. Sam Xi Jinping jest synem Xi Zhongxun, jednego z bohaterów komunistycznej rewolucji. Wszyscy członkowie obecnego Biura Politycznego albo są osobiście powiązani z Xi Jinping lub są spokrewnieni – także przez małżeństwo – z poprzednimi przywódcami. Li Xiaopeng, syn Li Peng premiera z okresu masakry na Tiananmen,  jest ministrem transportu. Teściem Wiceprzewodniczącego ChRL i prawej ręki Xi Jinping, Wang Qishan był Yao Yilin (zm. 1994), wicepremier w latach 1988-93. Obecny premier Li Keqiang też w żenił się do KPCh, jego teść był bliskim współpracownikiem Deng Xiaoping. A to tylko czubek góry lodowej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.