Samolot uderzeniowy JH-7 należący do Marynarki ALW rozbił się w wtorek w powiecie Ledong na wyspie Hainan. Władze wojskowe nie ujawniły ani typu maszyny, ani żadnych zdjęć z katastrofy. Poinformowały jedynie, że zginęło dwóch pilotów, co by potwierdzało tezę, że wypadkowi uległ dwumiejscowy JH-7. Wszystkie zdjęcia i inne informacje pochodzą od światków.

JH-7 został zaprojektowany na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a wszedł na służbę do Marynarki i Lotnictwa ALW na początku lata dziewięćdziesiątych. Od tamtej pory uczestniczył w szeregu incydentów.

Jednostki powietrzne zarówno Marynarki jak i Lotnictwa ALW są nękane ciągłymi katastrofami. W latach 2016-2017 doszło co najmniej do czterech większych wypadków – a wiemy tylko o tych, które miały miejsce na terenach zaludnionych. Liczba incydentów jest w dużym stopniu wynikiem szybkiej rozbudowy sił lotniczych, kiedy nowe maszyny trafiają szybciej na służbę niż system jest w stanie wyszkolić pilotów.

Trening jest wąskim gardłem rozbudowy zdolności bojowych ALW. Jeszcze w 2016 roku było tylko 25 pilotów wykwalifikowanych do latania na maszynach J-15, a 12 przechodziło trening. Od tamtej pory ALW stara się pozyskać nowych kandydatów na pilotów. Problem w tym, że J-15 ma być podstawową jednostką stacjonującą na chińskich lotniskowcach. Na samym Liaoning, pierwszym lotniskowcu Marynarki ALW mają bazować 24 J-15. Typ 001A ma już mieć 32 maszyny, ale miną lata zanim zostaną wyszkoleni piloci, mający na nich latać.

Kadry to wszystko, jak mawiał pewien klasyk.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.