W poniedziałek 9 kwietnia otwarto nowe przejście graniczne między ChRL a KRLD w mieście Ji’an (集安)1 w prowincji Jilin. Ji’an graniczy przez rzekę Yalu z północnokoreańskim miastem Manpo. Teraz obydwa miasta i – co chyba ważniejsze – znajdujące się w nich strefy wolnego handlu połączyła dwupasmowa autostrada.

Budowa trwała trzy lata i kosztowała 280 mln RMB (ok. 42 mln USD). Według szacunków władz Ji’an przejście drogowe będzie obsługiwać rocznie ok. 200 tysięcy ludzi i 500 tysięcy ton towarów. Jest to czwarte przejście graniczne między obydwoma państwami, ale głównym miejscem transferu towarów między obydwoma stronami pozostanie nadal Dandong, gdzie znajduje się także most kolejowy do północnokoreańskiego miasta Sinuiju.

Według oficjalnych danych opublikowanych w Pekinie handel między obydwoma państwami załamał się od 2016 roku w wyniku sankcji ONZ nałożonych na Koreę Północną, spadając o 90%. W 2018 roku ChRL zaimportowała z KRLD towary warte 1,42 mld RMB (210 mln USD), a wyeksportowała za sumę 14,7 mld RMB (2,18 mld USD).

W rzeczywistości handel między obydwoma krajami trwa w najlepsze, choć nie ma wiarygodnych statystyk, które mogłyby oszacować jego realną wielkość. Co prawda, Pekin stara się zachowywać pozory, czemu służy na przykład ostentacyjne instalowanie na nowym przejściu granicznym czujników wykrywających promieniowanie radioaktywne – jakby ktoś poważnie zakładał, że północnokoreańskie władze będą szmuglować uran przez ChRL.


1 Nie mylić z Ji’an (吉安) w prowincji Jiangxi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.