W ChRL trwa nietypowy protest. 29 marca br. pracownicy firm technologicznych, przede wszystkim informatycy tworzący aplikacje, utworzyli na platformie GitHub, służącej współpracy przy tworzeniu kodu, repozytorium plików 996.ICU. Nazwa nawiązuje on do pracy od 9 rano do 9 wieczorem przez sześć dni w tygodniu oraz powiedzenia, że „skończysz na oddziale intensywnej terapii” (Intense Care Unite, ICU).

W ramach projektu są dokumentowane przypadki łamania praw pracowników, zmuszania do pracy za darmo w nadgodzinach oraz niestety też odnotowywane są wszystkie wypadki i choroby związane z wymęczenie pracowników.

Pomysł z prowadzeniem protestu na GitHub jest sam w sobie genialny. Ani pracodawcy, ani władze nie mogą zablokować pracownikom lub całym Chinom kontynentalnym dostępu do platformy, ponieważ odetną się w ten sposób od całego międzynarodowego ekosystemu, który pozwala na rozwój oprogramowania.1

Skoro nie udało się uciszyć sprawy, to kwestią czasu było, kiedy chińskie media społecznościowe w końcu podchwycą temat. W Internecie rozpętała się burza, co sprowokowało szerszą dyskusję o kulturze pracy i relacjach między pracodawcami i pracobiorcami.

Szefowie piętnowanych spółek2 odrzucają wszystkie zastrzeżenia. Jack Ma, szef Alibaba Group powiedział, że „dla pracowników to zaszczyt pracować w nadgodzinach i powinni się uważać za szczęściarzy”. O Jacku Ma mówi się wręcz, iż wymaga „9106”, czyli pracy od 9 rano do 10 wieczorem przez 6 dni w tygodniu.

Sprawa stała się na tyle nośna, że głos zabrała także partia za pośrednictwem bulwarówki „Global Times”, należącej do „Dziennika Ludowego” (Renmin Ribao). We wstępniaku od redakcji z jednej strony usprawiedliwia się szefów, jak Jack Ma, ale równocześnie skrytykowano zjawisko stwierdzając, że „konkurencyjność nie może wynikać jedynie” z eksploatacji pracowników w ramach „996”.

Ironia w całej sprawie wynika z faktu, że sam Jack ma, jak i większość szefów największych firm technologicznych w ChRL należy do partii komunistycznej, która ma wypisaną na sztandarach walkę o lepszy byt robotników i godne warunki pracy.


1 GitHub został w zeszłym roku kupiony przez Microsoft, co wzbudziło duże obawy środowiska, ale trzeba przyznać, iż jak do tej pory firma nie zrobiła jeszcze nic, co by miało je potwierdzić.
2 W sumie na GitHub udokumentowano wykroczenia przeciwko kodeksowi pracy obowiązującemu w ChRL w ponad stu pięćdziesięciu firmach, między innymi 58.com, JD.com, Youzan, Huawei i Alibaba Group.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.