Kłopoty dosięgły kolejnego członka administracji Donalda Trumpa. Tym razem sprawa dotyczy niejasnych powiązań biznesowych sekretarz transportu, Elaine Chao z Pekinem. Jak donosi The New York Times firma żeglugowa Foremost Group działająca na szlakach z i do ChRL, należąca do rodziny Chao, obdarowała ją, jej męża, ale też przywódcę większości republikańskiej w senacie, Mitcha McConnella dużymi sumami, idącymi w miliony USD. Równocześnie w czasach, kiedy zarządzał nią ojciec Chao, James S.C. Chao przeznaczano porównywalne sumy na darowizny polityczne dla Republikanów.

Nie byłoby w tym nic złego,* gdyby nie fakt, że w tym samym czasie Chao senior miał bardzo dobre związki z KPCh, a państwowe banki ChRL udzielały rodzinnemu biznesowi Chao korzystnych pożyczek. Na tym nie koniec. James S.C. Chao nawiązał zażyłe stosunki z byłym Sekretarzem Generalnym KPCh, Jiang Zeminem i otrzymał szereg intratnych stanowisk w radach nadzorczych państwowych spółek w ChRL. Rodzi to oczywiste pytania o konflikt interesów, a także czy nie doszło przy okazji do korupcji.

Co ciekawe sama Elaine Chao odmawia wypowiedzi dla mediów. Departament Transportu wydał tylko oświadczenie, w którym mówi ona dużo o patriotyzmie swoim i rodziny, american dream, czy służbie państwu. Nigdzie jednak nie podejmuje polemiki z podawanymi przez dziennikarzy The New York Times faktami. Rzeczni Departamentu jedynie powiedział, że reportaż wiąże ze sobą „razem sieć insynuacji i bezpodstawnych wniosków.” Siostra Elaine, Angela Chao, która dzisiaj prowadzi rodzinny biznes twierdzi, że firma nie „koncentruje się na Chinach” i jest międzynarodową firmą żeglugową, lecz fakty podawane przez dziennikarzy wskazują, że jednostki Foremost pływają przede wszystkim do ChRL.


* O ile nie widzimy nic złego w fakcie, że biznes kupuje sobie w ten sposób polityków i ich decyzje.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.