Chińskie media rządowe z ”Global Times” na czele, potępiły australijskie gazety za sposób, w jaki informowały o wizycie trzech okrętów Marynarki ALW w Sydney. Wszystko przez to, iż lokalne media zrobiły zdjęcia chińskich marynarzy ładujących na pokład kartony mleka w proszku dla niemowlaków.

Cała sprawa wiąże się z skandalem, w którym wykryto, iż producenci mleka dodawali melaniny aby zafałszować testy na zawartość białka w mleku. Problem w tym, że do skandalu doszło w 2008 roku i jedenaście lat później chińscy konsumenci wciąż nie mają zaufania do rodzimych produktów. Nic dziwnego, że Chińczycy wykorzystują każdą okazję, aby przywieźć mleko w proszku z zagranicy, czy to dla rodziny i znajomych, czy to na handel. Czasami prowadzi to do protestów lokalnej ludności, jak w Hong Kongu, gdzie turyści z kontynentu wykupują mleko w proszku i windują ceny. Wygląda na to, że także marynarze Marynarki ALW kupują mleko w proszku na zagranicznych misjach.

Nie trzeba być specjalistą od Chin, aby zrozumieć, iż cała sprawa stawia ChRL w złym świetle. Wygląda na to, że nawet personel wojskowy nie ufa swojemu państwu na tyle, aby karmić chińskim mlekiem w proszku własne dzieci. Co prawda osobiście uważam, że to raczej oficerowie robią geszeficik na boku, ale i to nie wygląda lepiej.

„Global Times” bagatelizuje sprawę pisząc, że to normalne, iż marynarze odwiedzając obce porty kupują pamiątki i lokalne smakołyki. Podaje też przykład zachodnich marynarzy zabierających na pokład w czasie wizyt w chińskich portach kartony lokalnego piwa…

Nie wiem czy dobrze rozumiem spin doktorów z „Global Times”. To normlane, że marynarze piją piwo i zaopatrują się w nie przy każdej okazji. Czy przez analogię mam jednak rozumieć, że chińscy marynarze piją mleko w proszku?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] kapitan Marynarki ALW, proponuje swój okręt do szmuglowania piwa z Hong Kongu (dzisiaj to raczej mleko w proszku). Lecz trzeba przyznać, że ma też momenty autorefleksji, kiedy pisze, że miliarderem zostaje […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.