Popularny w ChRL portal finansowy wallstreetcn.com został zamknięty przez władze w ostatni poniedziałek. Przestała też działać powiązana z nim aplikacja. Na koncie portalu na Weibo (cenzurowanym w ChRL odpowiedniku Twittera) znalazła się informacja, iż portal i aplikacja zostały tymczasowo wyłączone na prośbę oficjalnych czynników.

Celem całej operacji ma być „oczyszczenie” serwisu, ale nie podano naruszenia, jakich regulacji miano się dopuścić. Zapewniono jednak, że portal pracuje nad poprawą wewnętrznego procesu monitorowania publikacji oraz zamierza „kompleksowo wzmocnić zarządzanie działaniami i personelem odpowiedzialnym za stronę internetową, aby jak najszybciej wrócić on-line.”

Można domyślać się, że jest to część większej operacji skierowanej przeciwko serwisom informacyjnym oraz komentatorom gospodarczym. Chińska gospodarka, wbrew zapewnieniom władz i publikowanym statystykom, ma się coraz gorzej, ale KPCh chce zachować kontrolę nad narracją, więc uderza w tych, którzy mogą podawać informacje sprzeczne z oficjalną linią optymizmu i zwycięstwa.

W zeszłym tygodniu zablokowano też ostatecznie The Guardian, który był zazwyczaj dostępny w ChRL, a cenzurowano jedynie określone artykuły, teraz cały portal jest zablokowany. W ten sposób gazeta dołączyła do wciąż rosnącego grona zablokowanych zagranicznych stron. W przededniu rocznicy 4 czerwca zmuszono także do samo ocenzurowania chińską wersję Refinitiv – światowego dostawcę danych finansowych, korzystającego z serwisów Reutersa.

Działania Pekinu powodują, że rodzime przedsiębiorstwa zostają powoli odcięte od rzetelnych informacji i nie mówimy tutaj o informacjach politycznych, ale niezbędnych do podejmowania racjonalnych decyzji gospodarczych danych makroekonomicznych. Prędzej czy później – raczej to pierwsze – przełoży się to na błędne decyzje lub ograniczenie aktywności przedsiębiorstw.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.