Założyciel komunikatora Telegram, Pavel Durov napisał w komentarzu na koncie aplikacji na Twitterze, iż źródłem ostatniego ataku DDOS (DDoS ang. distributed denial of service, rozproszona odmowa usługi) na serwery aplikacji była ChRL.

W środę, w czasie protestów w Hong Kongu serwery Telegramu na około godzinę zostały zablokowane zmasowanym zapytaniami z terenu ChRL. Jest to popularna metoda „na zapchanie”, kiedy wystała się dużą liczbę połączeń, której serwer nie może obsłużyć i rzeczywiści użytkownicy nie mają dostępu do usługi.

W tym wypadku chodziło o zablokowanie aplikacji, która służy protestującym do koordynacji działań i przekazywania informacji. Według oświadczenia na Twitterze w  środowym ataku mieli być poszkodowani użytkownicy na obu kontynentach amerykańskich i „Innych krajach”. Wydaje się jednak, że oczywistym celem akcji było utrudnienie działań protestującym w Hong Kongu przeciwko ustawie umożliwiającej ekstradycję między innymi do ChRL.

Telegram dzięki wykorzystaniu szyfrowania na poziomie urządzenia użytkownika umożliwia bezpieczną komunikację.1 Można też tutaj tworzyć grupy użytkowników liczące do 200 tysięcy. Coraz częściej jest też wykorzystywany jako medium nadawcze, ponieważ założone tutaj kanały umożliwiają bezpieczny odbiór treści nieograniczonej liczbie użytkowników.


1 Co jakiś czas pojawiają się informacje, że Telegram został złamany, czy to przez rosyjski, czy przez amerykański wywiad elektroniczny. Nie mam możliwości zweryfikowania tych informacji. Może są to plotki rozsiewane przez te instytucje, aby zniechęcić użytkowników? Może przez konkurencję? Jak do tej pory znane mi przypadki polegały na wprowadzeniu informatora do grupy użytkowników, który uzyskał dostęp do prywatnego chatu, a nie na przełamaniu samych zabezpieczeń aplikacji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.