W niedzielę miał w Hong Kongu największy w historii tego miasta protest. Według organizatorów w proteście pod nazwą „Marsz miliona” przeciwko ustawie ekstradycyjnej miało wziąć udział ponad milion ludzi.1

Władze SRA Hong Kong próbują iść na ustępstwa, a raczej pozorować dialog ze społeczeństwem. Podniesiono minimum z  trzech do siedmiu lat, jakim ma być zagrożony ścigany, aby kwalifikował się do ekstradycji, a inna poprawka zakłada, ze rozpatrywane będą tylko żądania ekstradycyjne wystosowane przez „najwyższy organ sądowy danego kraju”.

W międzyczasie, Tajwan oświadczył, że nie przyjmie Hongkończyka oskarżonego o zabójstwo na wyspie,2 który zbiegł do Hong Kongu. Republika Chińska nie chce być częścią porozumienia, które umożliwi przekazywanie do ChRL deportowanych do Hong Kongu Tajwańczyków.

Pekin, poprzez podwładne mu państwowe media, oskarża o zorganizowanie protestu „obce siły”, które pragną „zaszkodzić Chinom próbując wywołać chaos w Hong Kongu”.

Protest w Hong Kongu nigdy nie jest na rękę Pekinowi. W mieście przebywają tysiące przyjezdnych z kontynentu, a do Shenzhen można dojechać metrem. Powoduje to, że od 1997 roku, kiedy ChRL przejęła region, stanowi on lukę w murze informacyjnym, jakim władza otacza społeczeństwo. Najbardziej niepokojące dla KPCh są jednak doniesienia, że w proteście wzięli też przyjezdni z kontynentu. W tłumie było widać hasła napisane uproszczonymi znakami, jakie są używane w ChRL i wyrażające wsparcie Chińczyków z Północy. Nie ma dowodów, że byli to rzeczywiście obywatele ChRL, nie zmienia to faktu, że sama możliwość rozlania się protestów z Hong Kongu na kontynent, spędza sen z powiek rządzącym komunistom.

Protest, zwłaszcza tak duży, jest nie tylko przejawem sprzeciwu wobec konkretnej ustawy ekstradycyjnej, ale też dowodzi totalnej klęski polityki Pekinu w regionie. Po 22 latach od „powrotu Hong Kongu do Chin”, nie tylko rośnie liczba osób nieufających Pekinowi, lecz pojawił się ruch niepodległościowy, a już co szósty Hongkończyk pragnie pełnej niezależności. Abstrahując od realności takich postulatów – przynajmniej na dzień dzisiejszy – to widać jak na dłoni, że KPCh nie potrafiła przekonać do siebie nawet bardzo pragmatycznych mieszkańców regionu. Wizja, że zdoła przekonać do siebie Tajwańczyków jest dla każdego mrzonką.

Co zrobi Pekin? Z jednej strony, musi zdusić niezależność Hong Kongu, ponieważ stanowi on niebezpieczną wyrwę w systemie kontroli, jaki partia tworzy w ChRL. Z drugiej, quasi niezależny status Hong Kongu jest bardzo użyteczny w obliczu wojny handlowej. System finansowy regionu wciąż stanowi pośrednika dla napływu zagranicznego kapitału, a niezależny system prawny stanowi gwarancję, że pieniądze będą płynąć. Równocześnie jednak ta niezależność bardzo uwiera rządzących w Pekinie.

Nie wiem, co wybiorą, ale dla partii zachowanie jej rządów i eliminacja wszelkiego, nawet najmniejszego zagrożenia dla jej monopolu na władzę jest najwyższym priorytetem.


1 Policja mówi o 240 tysiącach. Organizatorzy są chyba jednak bliżsi prawdy, chociaż mogło zabraknąć kilkunastu tysięcy do pełnego miliona.
2 Sprawa jest wykorzystywana przez władze jako uzasadnienie dla ustawy.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] W tym wypadku chodziło o zablokowanie aplikacji, która służy protestującym do koordynacji działań i przekazywania informacji. Według oświadczenia na Twitterze w  środowym ataku mieli być poszkodowani użytkownicy na obu kontynentach amerykańskich i „Innych krajach”. Wydaje się jednak, że oczywistym celem akcji było utrudnienie działań protestującym w Hong Kongu przeciwko ustawie umożliwiającej ekstradycję między innymi do ChRL. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] uniknąć masowych protestów obóz pro-pekiński postanowił wykorzystać do działania w LegCo obowiązujący w regionie zakaz […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.