Autor: John M. Carroll
Tytuł: A Concise History of Hong Kong (Krótka historia Hong Kongu)
Wydawnictwo: Rowman & Littlefield Publishers (2007)

Dzisiaj lektura na czasie. John Carroll napisał bardzo przystępnym i żywym językiem historię Hong Kongu dla każdego – 280 stron w sam raz nadaje się na leniwy, letni weekend. To książka dla zarówno dla entuzjastów historii, szukających podstawowych informacji o historii regionu od I wojny opiumowej do końca XX wieku, jak i ludzi zawodowo zajmujących się Chinami, pragnących powtórzyć i poszerzyć swoją wiedzę z historii tego konkretnego regionu Chin.

Znajdziemy tutaj historię widzianą z punktu widzenia Wielkiej Brytanii u szczytu potęgi kolonialnej do czasów rozpadającego się imperium oraz chińską perspektywę od cesarstwa, które ledwo ukrywa samo przed sobą własny anachronizm, po partię komunistyczną, która złapała wiatr w żagle.

Jest to jednak przede wszystkim studium rozwoju miasta, jego społeczeństwa, kultury gospodarki a na pierwszym miejscu niezwykle przedsiębiorczych ludzi, potrafiących wykorzystać swoje zdolności zarówno w handlu, w przestępczości (triady), jak i w politycznej aktywności.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.