Znalazłem fascynujący artykuł w „Nature” o gąsienicy ćmy Spodoptera frugiperda, rodzimego dla Ameryki Południowej, który rozprzestrzenia się w Azji. W ChRL gatunek jest już obecny w 18 prowincjach. Gąsienice żerują przede wszystkim na kukurydzy, ale wykazują się wysoką zdolnością do adaptacji, w skrajnych wypadkach potrafią nawet przejść na kanibalizm. Równocześnie brak naturalnych drapieżników w Azji powoduje, że gatunek rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Nie bez związku jest też wzrost areału upraw kukurydzy.

Muszę napisać, że zafascynowało mnie to żyjątko. Pierwsze skojarzenie jakie miałem, że to odpowiednik „Obcego” w świecie insektów. Gąsienice nie tylko mogą zjadać wszystko, ale dosyć łatwo dostosowują się do różnych warunków klimatycznych, choć preferują ciepły i wilgotny klimat. Dorosłe ćmy, mimo że żyją 10-20 dni, mogą wtedy pokonać do 300 mil (482 km). Duża liczba, zmienność cyklu rozrodczego i szybkie przemieszczanie się są też doskonałym mechanizmem obronnym przed dużymi drapieżnikami, jak ptaki. Największe zagrożenie stanowią parazytoidy, składające własne jaja w gąsienicach oraz pasożyty, ale szybki i nieregularny cykl rozwoju Spodoptera frugiperda i tutaj działa na jej korzyść.

W Brazylii i Stanach Zjednoczonych próbuję się ją zwalczać sadząc rośliny genetycznie modyfikowane zawierające geny z bakterii Bacillus thuringiensis (Bt) szkodliwej dla gąsienic. Gatunek jednak i tutaj pokazuje swoją zdolność adaptacji i wszystko wskazuje, że populacja rozprzestrzeniająca się w Stanach Zjednoczonych nabyła już odporność na Bt.

W ChRL gąsienice atakują przede wszystkim uprawy kukurydzy i trzciny cukrowej. Straty w wypadku kukurydzy wynoszą nawet 50%, a koszty finansowe liczone są już w miliardach USD. Obok Afrykańskiego pomoru świń to druga plaga, która dotyka Chiny i będzie miała przełożenie na sytuację gospodarczą, a przez to i polityczną.

W historii Chin wszelkie klęski żywiołowe były zawsze oznaką, że rządząca dynastia utraciła mandat nieba. Czyż nie byłaby to ironia na skalę kosmologiczną, gdyby rządy partii komunistycznej w Chinach zostały zakończone przez gąsienicę?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.