Dżakarta, stolica Indonezji tonie. Dosłownie. Populacja stolicy jest szacowana na 10 mln, a razem z podmiejskimi miejscowościami metropolia ma ok. 30 mln mieszkańców. Miasto równocześnie tonie z powodu obniżenia się wód gruntowych, co powoduje obniżanie się także gruntu, który w wielu miejscach znalazł się już poniżej poziomu morza.

Dżakarta była wybudowana na bagnach, które osuszono poprzez meliorację, ale rabunkowa eksploatacja wód gruntowych powoduje, że lustro wody pod miastem obniżyło się na tyle, że ziemia traci objętość i się zapada. Dodatkowo miasto jest dotknięte zanieczyszczeniem powietrza, co jest zarówno efektem ruchu ulicznego blokującego miasto, jak i sezonowym wypaleniem lasów pod uprawy palmy olejowej.1

Plany przeniesienia stolicy zostały ogłoszone w kwietniu, ale dopiero w zeszły poniedziałek prezydent Joko Widodo podał lokalizację. Nowa stolica ma się znaleźć na wybrzeżach wyspy Borneo, w okolicach pomiędzy miastami Balikpapan oraz Samarinda. Nie padła jednak nazwa nowego miasta. Przeniesienie stolicy zajmie co najmniej 10 lata.

Wydaje się, ze Widodo próbuje w ten sposób zapisać się w historii. Wskazuje na to narracja, która poza racjami praktycznymi wskazuje, że Dżakarta była stolicą kolonii. Początki miasta sięgają faktycznie roku 1522, kiedy Portugalczycy wybudowali tutaj fort Jayawikarta. W 1619 roku Holendrzy ostatecznie opanowali miasto i port, co podkreślili zmieniając jego nazwę na Batavia. Od tamtej pory miasto było centrum administracyjnym Holenderskich Indii Wschodnich. W 1950 roku, kiedy Indonezja uzyskała niepodległość miasto stało się stolicą. Co ciekawe nazwę miasta zmienili jednak jeszcze Japończycy w 1942 rok.

Całą operacja przeniesienia stolicy nie wróży najlepiej naturalnym lasom Borneo i żyjącym w nich orangutanom, których populacja spadła niestety gwałtownie w ostatnich latach w wyniku deforestacji.


1 Jest to nazwa potoczna, naukowa brzmi Olejowiec gwinejski (Elaeis guineensis).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.