Władze Szanghaju zdecydowały się wydać pierwsze pozwolenia dla autonomicznych taksówek bez kierowców, czyli robotaxi – jak nazywa je operator. Pięćdziesiąt samochodów wyprodukowanych przez chińskiego producenta samochodów SAIC oraz BMW z Niemiec dla operatora przewozów osobowych Didi Chuxing będzie jednak dopuszczonych do ruchu jedynie w dystrykcie Jiading.

Pojazdy będą wozić tylko pasażerów-ochotników i nie będą mogły pobierać opłat. Warunkiem uzyskania licencji będzie potwierdzone przebyte 24 tysiące km i minimum 1 200 godzin bez żadnego incydentu w Jiading. Potem flota 50 pojazdów będzie warunkowo działać przez sześć miesięcy, jeżeli i w tym okresie nie dojdzie do żadnego incydentu to operator będzie mógł aplikować o kolejne pozwolenia.

Z przekazów agencyjnych nie wynika jasno, czy w samochodzie będzie obecny kierowca, który będzie mógł przejąć kontrolę w razie konieczności.

Ruch ze strony lokalnych władz w Szanghaju daje nadzieję chińskim firmom pracującym nad autonomicznymi pojazdami. Władze centralne wspierają rozwój nowych technologii, nie dbając o koszta, ale pieniądze są wykładane przez państwowe banki i prywatny – przynajmniej z nazwy – biznes. Lecz każde przedsięwzięcie dochodzi do takiego momentu, że operator czy inwestor musi pomyśleć o komercjalizacji. Udane testy pozwolą utrzymać dynamikę inwestycji oraz pokazać, że będą w przyszłości zyski.

W ChRL badania nad pojazdami autonomicznymi zaczęły się dosyć późno w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie DAPRA sfinansowała pierwszy projekt w 1984 roku. Chińczycy rozpoczęli swoje projekty dopiero w XXI wieku, ale znanymi tylko sobie sposobami byli zdolni do dogonienia Amerykanów i Europejczyków.

Technologia pojazdów autonomicznych osiągnęła taką dojrzałość, że obecnie kluczowe jest pozyskiwanie danych z rzeczywistego ruchu drogowego, aby „karmić” algorytmy kierujące pojazdem i rozpoznające zagrożenia. Dlatego decyzja władz w Szanghaju jest tak ważna dla rodzimych (i niemieckich) producentów. Amerykanie obecnie testują autonomiczne pojazdy w Phoenix, San Francisco, Detroit, Pittsburgh oraz Palo Alto.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.