Autor: Luigi Tomba
Tytuł: The Government Next Door. Neighborhood Politics in Urban China (Rząd obok. Polityka sąsiedzka w miejskich Chinach)
Wydawnictwo: Cornell University Press (2014)

Zazwyczaj koncentrujemy się na wielkiej polityce, ale dla jakości codziennego życia największe znaczenie ma polityka lokalna, w niektórych krajach mająca charakter samorządowy. Oczywiście ChRL do nich nie należy, mimo to życie polityczne na najniższym możliwym poziomie jest tutaj intensywne. W przeciwieństwie do większości państwa w ChRL polityka dochodzi do samych drzwi domów, a często je także przekracza – w czasach Mao wszechobecne megafony sączyły propagandę cały dzień także w środku i nie było od niej ucieczki.

Formalnie podział administracyjny ChRL ma cztery stopnie, ale w rzeczywistości jest to bardziej złożone zjawisko. Co ciekawe na najniższym, dzielnicowym poziomie nie ma państwa, ale za to jest partia komunistyczna i kontrolowane przez nią komitety mieszkańców. Komitety zarządzają codziennym życiem osiedla czy wsi. To właśnie im jest poświęcona praca Ligiego Tomby, który jednak koncentruje się na ich funkcjonowaniu w regionach miejskich.

Trudno przecenić rolę lokalnych komitetów. To one organizują życie osiedla i są pierwszym kontaktem ludzi z partią. To one zbierają informacje o mieszkańcach i ich nastrojach, przekazują im dyrektywy oraz zarządzenia. Członkowie komitetów wszystko widzą i wszystko słyszą, a przynajmniej sprawiają takie wrażenie, spędzając na zewnątrz dużo czasu. Zawsze w widocznym miejscu, jakby chcieli wszystkim dać do zrozumienia, że oni, a właściwie partia zawsze wszystko i wszystkich obserwuje. To lokalne komitety są też w stałym kontakcie z policją i służbą bezpieczeństwa. Z jednej strony zbierają dla nich informacje, z drugiej potrzebują ich, aby podeprzeć swój autorytet siłą.

W rzeczywistości polityka na tym poziomie jest złożona i każde osiedla jest inne, rządzi nim inna dynamika. Niektóre osiedla gromadzą obcych sobie ludzi, innym razem są to pracownicy tego samego zakładu pracy czy instytucji. Czasami niewiele różni ich poziom dochodów, a czasami są one skrajnie rozbieżne. Co osiedle to inny mikroświat i inna polityka.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.